Különleges karácsonyi ajándékkal örvendeztette meg az emberiséget – és az űrtudományt – a NASA Parker szondája: az ugyanis december 24-én minden eddiginél közelebb került a Naphoz, ráadásul túl is élte a találkozást.
A NASA akkori közlése szerint a szonda 6,1 millió kilométerre közelítette meg a Napot, vagyis a koronán belül haladt, miközben felbecsülhetetlen adatokat rögzített az útja során. Természetesen eközben végig aktív volt a képalkotó berendezése (Wide-Field Imager for Solar Probe / WISPR), hogy közeli felvételeket készíthessen a csillagról. Ezeket aztán továbbította a Parker a Földre, de a nyilvánosság eddig hiába várt az igazán látványos képsorokra. Azokat ugyanis csak a napokban hozta nyilvánosságra a NASA:
A felvételeken egy igazán különleges pillanat figyelhető meg, ugyanis nem egy, hanem rögtön több koronakidobódás (CME) látható, mely töltött részecskék nagy kidobódása. Ez az űridőjárásra is hatással van, és a képsorokon épp ütköznek egymással a Nap mágneses mezejének peremén.
A szakemberek szerint a CME-k összeolvadása révén pontosabbak lehetnek az űridőjárás-előrejelzések. A Gizmodo megjegyzi: az új, nagyfelbontású képek betekintést nyújtanak a napszél aktivitásába is, ami szintén a korábban említett területen hasznosulhat.
Ami pedig a Parkert illeti, a szonda szeptember 15-én újból elvégez majd egy közeli elhaladást, ami újabb adatokkal gazdagíthatja a tudományt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.