szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mondhatnánk, „bréking nyúz”. Vagyis azonnal tessék neki látni, ha a karácsonyi vendégjáráskor, a két ünnep közötti lazulós napokon egy igazi klasszikus kontyalávalót töltögetnénk a poharakba.

Mi más is lenne ez, mint a fűszeres karácsonyi tojáslikőr. Igaza van azoknak, akik most pikírten megjegyzik, a tojáslikőrt a Nyuszi meg a locsolók is szeretik. Ja, csak nem éppen ezekkel a jellegzetes, illatos téli fűszerszámokkal.

ketcicakonyhaja.blog.hu

Hozzávalók:

5 tojássárgája

150 g porcukor

50 g kristálycukor

1 vaníliarúd

6 dl tej

2,5 dl rum

szegfűszeg, őrölt szerecsendió, fahéj

reszelt narancshéj

Elkészítés:

  1. A kristálycukrot karamellizáljuk, hozzáöntjük a tejet és felforraljuk, közben beletesszük a fahéjrudat meg a felvágott, kikapart vaníliarudat is.
  2. Miután levettük a tűzről, fűszerezzük szegfűszeggel, őrölt szerecsendióval és a reszelt narancshéjjal, majd teljesen kihűtjük.
  3. A tojások sárgáját keverjük habosra a vaníliarúd kikapart belével és a porcukorral.
  4. Hozzákeverjük a leszűrt karamellás tejet, a rumot.

 Üvegekbe tesszük, és hűtve tároljuk. Naponta összerázzuk, 5-7 nap múlva fogyasztható, a hűtőben két-három hétig eláll, de erre ilyen tájt nem sok esélye van.

Megjegyzés: Még a héten azt is eláruljuk, mit kezdjünk a megmaradt tojás fehérjékkel

(Recept: Bezselics Ildikó)

Tojáslikőr-történelem

Bár esküszünk mindenre, ami házi, azért be kell látnunk, hogy a holland advocaat jelenti a tojáslikőrök netovábbját. Hollandiából származó fajtái (Bols, De Kuyper, Warninks) a leghíresebbek, és világszerte a legkeresettebbek. Az advocaat szó prókátort, azaz ügyvédet jelent. A hiedelem szerint az amúgy nem túl erős tojáslikőr úgy itatja magát, hogy legszűkszavúbb fogyasztója is egy idő - és persze bizonyos mennyiség - után akár a tárgyalótermek, az esküdtszék szónoka is lehetne. Igen ám, csakhogy a holland eredetű név félreértésen alapszik.

Az ital ősét a mexikói aztékok készítették, mégpedig avokádóból. A hódító spanyolok átvették a gyümölcs indián nevét (ahuacate), de az ő nyelvükön egy hasonló szó, az abogado ügyvédet jelentett. Az italt Suriname és Recife holland telepesei is megkedvelték, általuk került az ital és a félreértésből adódó név is Amszterdamba. Így lett advocaat, amely a hollandban prókátort jelentett. S mert Európában nehézkes volt - akkor még nem árultak minden nagyobb közértben - avokadóhoz jutni a leleményes hollandok tojássárgájával helyettesítették. Így született a tojáslikőr.

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!