Aki boldoggá teszi Észak-Koreát

Tulajdonképpen ki is a Ri Csun Hi?

  • HVG HVG
Aki boldoggá teszi Észak-Koreát

Az izgatottságtól remegve, szinte kiabálva, de széles mosollyal jelentette be szeptember 3-án a világraszóló hírt, az észak-koreai hidrogénbomba „tökéletes sikerét” a 74 éves Ri Csun Hi, aki évtizedek óta a sztálinista rezsim legismertebb tévés személyisége. A ma is makulátlanul fekete hajú hírolvasó hölgy soha nem vált az ázsiai országban gyakori politikai tisztogatások áldozatává. Csak egyszer tűnt el két hónapra a képernyőről. 2011. október 19-én még beolvasta azt a közleményt, amit Kim Dzsong Il akkori észak-koreai vezető az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökségnek adott, aztán már nem ő vezette a híradót. Legközelebb december 19-én délben láthatták újra a nézők, amint feketébe öltözve, a könnyeivel küszködve közölte országa népével, hogy Kim Dzsong Il, a Drága Vezér elhunyt.

Akkor viszont egyenesen zokogott, amikor 1994-ben neki jutott a feladat, hogy az ország- és dinasztiaalapító Kim Ir Szen halálhírét bemondja. Mint azt a Csoszun észak-koreai havilapban 2009-ben róla megjelent portréban elmesélte, ő külön hálás lehetett a Nagy Vezérnek, amiért az a pályája kezdetén nemcsak tanácsokkal látta el, de „meleg szeretettel és hittel” is elárasztotta.

Ri 1943-ban Kangvon tartományban született, amelyet 1945-ben kettészelt a Koreai-félszigetet megosztó határvonal. Már a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban (KNDK) tanult, a Phenjani Színház- és Filmművészeti Egyetemen, és színésznő szeretett volna lenni. A Koreai Munkapárt más feladatot szánt azonban neki, és 1971-ben az egyetlen tévécsatorna hírolvasója lett. Amikor három évvel később elindult az állami tévé színes adása, már ő volt a híradó háziasszonya, aki nem győzött beszámolni az újabb és újabb sikerekről, amiket az ország ért el, természetesen Kim Ir Szen útmutatásait követve. A Csoszun-portré tanúsága szerint a fővárosban, az elitnek fenntartott lakótelepen élhet a férjével, a gyerekeivel és az unokáival. Az Észak-Koreában luxusnak számító autóból is jutott neki, kedveli a jó éttermeket.

Ri Csun Hi bemondó a sikeres hidrogénbomba tesztelésének bejelentése közben
AFP / Kim Won-Jin

Dél-Koreában és a nyugati sajtóban is gyakran „rózsaszín ruhás hölgyként” emlegetik, mert szinte kivétel nélkül ilyen ruhában látni a képernyőn. Főleg a koreai szappanoperákból is ismert népviseletbe, a hanbokba öltözik, de feltűnik nyugati szabású kosztümben is. A híradó mellett rendszeresen ő vezette az ünnepi tévéműsorokat is, volt propagandafilmek narrátora és nagygyűlések bemondója. Kim Ir Szen tanácsainak tulajdonítja, hogy a hangja egyre ércesebbé vált, olyannyira, hogy amikor a hivatalos közleményeket beolvassa, akkor „az ellenség megremeg a félelemtől” – így jellemezte őt a Csoszun-portré.

Ri tud azonban rajongva is beszélni, főleg amikor az ország sikereiről, illetve a személyi kultusszal övezett Kim családról van szó. A kínai állami televízió (CCTV) 2012-ben a holdújévi műsorában interjút készített az Észak-Koreában intézménynek számító hírolvasóval, aki elmondta: a szakmájában fontos, hogy mindenkinek saját stílusa legyen, és a különböző híreket különböző módon mondja el. Amikor például a KNDK-ról van szó – magyarázta –, akkor lágyan kell szólni a nézőkhöz. Az ország ellenségei, az USA és Dél-Korea említésekor viszont Ri hangja a megfogalmazott üzenethez hasonlóan fenyegetővé válik.

A bombasztikus stílusáért Dél-Koreában, de Japánban és Tajvanon is kifigurázott asszony 2012 elején vonult vissza, hogy a fiatal bemondónőket taníthassa. A diktátordinasztia harmadik generációját képviselő Kim Dzsong Un azonban még mindig számít rá. A nukleáris kísérletekről és a fontosabb rakétatesztekről Észak-Korea és a világ továbbra is Ritől értesül, aki soha nem mulasztja el magasztalni az elért fantasztikus eredményeket és rikoltozva megfenyegetni Phenjan ellenségeit.