szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hasonló a helyzet, mint a szuperbaktériumokkal: ez a gomba sem reagál a hagyományos kezelésekre.

Ha még nem ijedt meg eléggé az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumoktól, amelyeket ráadásul az emberiség “állít elő”, íme, itt egy újabb alattomos kórokozó, amely egyre több halálos áldozatot szed, és a jelenlegi tudásunk szerint ez a szám növekedni fog.

Az orvostudománynak és az világ egészségügyi szervezeteinek most a gombaölő szereknek ellenálló szupergombákkal kell szembenézniük, a New York Times pedig hosszú cikkben foglalkozik a kialakult helyzettel.

A candida ismert gombacsalád, és a bevett gombaölő szerekkel alapvetően gond nélkül kezelhető - csakhogy megjelent egy rezisztens, ellenálló faj. A candida aurist 2009-ben egy japán nő fülében találták meg, de nem foglalkoztak vele különösebben, mert ugyebár a candida kezelhető. A nevét mindenesetre ez az eset adta: az 'auris' latinul fület jelent.

A mostani helyzet súlyosságát viszont mutatja, hogy mikor tavaly májusban egy idős férfi Brooklynban belehalt a candida auris-fertőzésbe, még a csempét is le kellett verni a kórházi szoba faláról, másképp nem tudtak megszabadulni a gombától, amely teljesen belepett mindent.

A candida auris jellemzően a gyenge immunrendszerű emberekre a legveszélyesebb, és kiemelkedően magas a halálozási aránya,

a fertőzöttek fele 90 napon belül meghal.

Az Egyesült Államokban eddig 587 fertőzést regisztráltak, és az amerikai járványügyi intézet szerint az esetek 90 százalékában a candida auris legalább egy gyógyszerrel szemben ellenállónak bizonyult, sőt, az esetek 30 százalékában kettővel vagy többel is.

A gombafajnak eddig négy törzsét azonosították, de ezeknek nincs egyetlen fix származási helyük, a kutatók szerint a világ különböző részein, egymástól függetlenül fejlődtek ki. Az Egyesült Államok mellett eddig Venezuelában, az Egyesült Királyságban, Indiában, Pakisztánban és Dél-Afrikában jelentettek fertőzést.

A G7 szerint a candida auris magyarországi előfordulásáról egyelőre nem lehet tudni.

Jacques Meis holland mikrobiológus a gomba kifejlődését azzal magyarázza, hogy a mezőgazdaságban világszerte elképesztő mennyiségben használt gombaölő szerek hatalmas pusztítást végeznek a nem ellenálló gombák között, ezzel viszont lehetőséget is teremtenek a rezisztens fajok megjelenésére.

A folyamat nagyon hasonlít arra, ami az antibiotikumokkal is történik, és ahogy az antibiotikumok esetében, a gombaölők használatában sem tapasztalható, hogy csökkenne a felhasználásuk.

Ez leginkább azért nyomasztó tény, mert egy brit kormányzati kutatás arra jutott, hogy 2050-ben

világszerte 10 millió ember halhat bele a rezisztens kórokozók okozta fertőzésekbe - szemben a rákos megbetegedések 8 milliós számával.

(The New York Times, G7)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ivanyos Judit Instant tudomány

A stressz okozza a gyomorfekélyt? – Tíz "gyógyító" mítosz

Az utóbbi évtizedekben számos teória, alternatív gyógymód született, amely sokszor még az orvostudomány alaptételeit is megkérdőjelezi. Sokszor gyógyítatlan betegségeknél, gyakran a rák esetében bukkannak fel az univerzális csodaszer-elméletek. Sokan nem is tudják, hogy ezeknek a gyógymódoknak egy része még ártalmas is lehet. Tudta ön például, hogy bizonyos esetekben a vitaminok vagy a szódabikarbóna káros? Tényleg szükség van méregtelenítésre és lúgosításra? Mennyire veszélyes a Candida-fertőzés? Csupor Dezső gyógyszerészkutatót kérdeztük az elmúlt időben felkapott teóriák valóságtartalmáról.