szerző:
V.É.
Tetszett a cikk?

Az igazságügyi miniszter bepillantást engedett a családi életébe.

Varga Judit legutóbb akkor vette fel a kapcsolatot a szavazókkal, amikor jól sztájlingolt videóban ígért törvényi szigorítást a győri családirtás után (és egyúttal kizárta az Isztambuli egyezmény ratifikálását). Most szintet lépett az emberekhez való kapcsolódásban, ugyanis a férjével, Magyar Péter jogásszal, diplomatával, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatójával adott közös, családi interjút a Képmás magazinnak, amely kellő áhítattal csodálkozott rá arra, hogy Varga 38 évesen, háromgyerekes anyaként lett igazságügyi miniszter. Ami valóban rendkívülinek számít – de erről kicsit később.

Az interjú a nő-férfi-család-karrier keretben mozog, és olykor egészen európai és 21. századi irányt vesz. Egy olyan házasság sejlik fel előttünk, amelyben a részt vevő felek partnernek tekintik egymást, és felváltva lépnek hátra egymás karrierjéért, és persze a kapcsolatukért. Amelyben adott esetben a férj marad otthon a gyerekkel, ahogy Magyar Péter tette, amikor Brüsszelben éltek. „Azóta értem és tudom értékelni igazán a nők által hozott áldozatot" – mondja erről az időszakról. A hagyományos béklyók lerázásának tűnhet az is, hogy Varga Judit nem tartja szerencsésnek, ha az anyaságnak csak a szépségeiről esik szó, mert vannak nehézségei is.

A normativitást azonban nem tudják levetkőzni – előírásszerűen képesek csak értelmezni a szerepeiket, még akkor is, amikor próbálnak eltérni tőlük. És az interjú készítője sem tud elvonatkoztatni a normativitástól, ezért az egész beszélgetés bent ragad egy nagyon magyar, nagyon orbáni valóságban, ahol a gender szitokszó, és a rugalmasság csak azoknak jár, akik eleve valamilyen privilegizált helyzetben találják magukat.

Az újságíró pedig végig megszokott női-férfi feladatmegosztásról beszél, amelyben természetesnek hangzanak az ilyen kérdések:

Nem sajnálták Pétert, amiért a feleségéért férfiként hátralépett? Vagy nem szólták meg Juditot, amiért nem bír otthon maradni a kicsi gyerekekkel?

Mert továbbra is abból indulunk ki, hogy férfiként hátra lépni minden, csak nem normális. Hogy ezért sajnálat jár, a nőnek pedig megszólás.

Árulkodó az is, hogy Varga Judit legtöbbször feleségként, sőt támogató feleségként jelenik meg a beszélgetésben, míg Magyar Péter férfiként, sőt férfi cégvezetőként.

És norma a beszélgetés szerint az is, hogy egy nőnek – még ha miniszter is – meg kell élnie a hagyományos női szerepeket.

Nagyon szeretem például leszedni az asztalt egy baráti vacsora után, hogy a férfiak tudjanak beszélgetni, szeretek elmosogatni, én tisztítom a foltokat, és szeretek csinosan felöltözni.

És persze az egyik leghangulatosabb dolog, ha a balatoni házunk konyhájában elkészíthetem a nyáresti vacsorát” – mondja erre a felvetésre Varga Judit. És fel sem vetődik, hogy ezek mind olyan feladatok, amelyeket egyébként a férfiak is el tudnának (és tudnak is) végezni.

Az interjú végén pedig elhangzik a legkeményebb kérdés, amely fantasztikusan rímel Orbán Viktor néhány évvel ezelőtti eszmefuttatására arról, hogy miért nincsenek női miniszterek az akkori kormányában (mert a magyar politika alapvetően a folyamatos karaktergyilkosságra épül, az ebből eredő brutális helyzeteket pedig a nők nem bírják a miniszterelnök szerint):

Miniszterként miben más, mint egy férfi?

Orbán Viktor többször hangot adott annak, hogy szerinte a politika férfihivatás. Ebben a világnézeti rendszerben Varga Judit minisztersége anomáliának tűnhet – ezt a határátlépést igyekszik is tompítani a rengeteg hagyományos női szereppel, amelynek megfelelni próbál, és olyan KDNP- és Ákos-kompatibilis szlogeneket dob be, mint hogy

Fontos nekem, hogy a férj férfi legyen, a feleség meg nő.

A beszélgetésből sokféle reflexió hiányzik. Ami talán a legfeltűnőbb, az az, hogy a Varga-Magyar házaspár nem reflektál a saját privilegizált helyzetére. A nagy magyar valóságban ugyanis egy háromgyerekes nő még mindig a lehetetlennel küzd akkor, amikor karriert próbál építeni. És ezt a valóságot nem írja felül az sem, hogy Varga Juditnak történetesen 38 évesen és három gyerekkel sikerült miniszternek lennie.

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!