szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Manchester United labdarúgója az idén felrázta a brit politikai életet.

Marcus Rashfordnak, az angol labdarúgó-válogatott és a Manchester United 22 éves csatárának a hátrányos helyzetű gyerekek érdekében kifejtett munkásságáért II. Erzsébet királynő a Brit Birodalom rendjének tagja (Member of the Order of the British Empire, MBE) címet adományozta.

A brit kormány a koronavírus-járvány miatt elrendelt tavaszi iskolabezárások idején ingyen étkeztetésre jogosító utalványokat juttatott a rossz anyagi helyzetük miatt rászoruló családok iskoláskorú gyermekeinek, de ezt a juttatást a gyerekek az eredeti terv alapján csak a tanév végéig kapták volna. Rashford azonban kampányával elérte, hogy 1,3 millió, szegény családban élő angliai diák a nyári szünet idején is részesülhetett ingyenes étkeztetésben.

Amikor egy focista hozza kínos helyzetbe a miniszterelnököt

Az igazán nagy labdarúgók befolyásosságát talán nem kell ragozni: nemzetgazdasági tényezők, nemzetkulturális jelenségek, akik egyetlen mozdulatukkal képesek meghatározni egy-egy ország aktuális lelki állapotát. Vannak, akik ezeken a mozdulatokon átlépve is képesek hozzátenni egy nemzethez - és nemcsak az emberek lelki, hanem a fizikai jóllakottságához is.

A brit uralkodó születésnapja alkalmából összeállított, ezúttal rendhagyó módon több hónappal elhalasztott kitüntetési listán egyébként a nagy-britanniai koronavírus-járvány elleni küzdelem hősei szerepelnek jelentős számban: a kitüntetettek 14 százaléka a brit egészségügyben és a szociális ellátó szolgálatnál dolgozik; ez példátlanul magas arány.

Az idei uralkodói elismerések ugyancsak rendhagyó mozzanata volt, hogy a királynő Boris Johnson miniszterelnök személyes felterjesztésére soron kívül, még a születésnapi kitüntetési lista ismertetése előtt a Sir előnév viselésére jogosító lovagi rangra emelte Tom Moore-t, a brit hadsereg százéves veteránját, aki tavasszal csaknem 33 millió fontot gyűjtött a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) számára a koronavírus-járvány elleni küzdelem segítésére azzal, hogy vállalta: a századik születésnapja előtt százszor körbesétálja házának jókora kertjét. Az azóta ezredessé előléptetett Sir Tom kezdeti célkitűzése az volt, hogy ezer fontot gyűjtsön össze az NHS-t támogató jótékonysági alap számára, amelyen azonban végül 32,8 millió font – 13 milliárd forint –, vagyis az eredeti célkitűzésben megjelölt ezer fontnak csaknem a 33 ezerszerese gyűlt össze.

Kiemelt kitüntetésben részesült Sir David Attenborough, az átütő sikerű természetfilm-sorozatairól is ismert világhírű brit természettudós. Sir Davidnek már 1985-ben lovagi címet adományozott az uralkodó, ám most átveheti a Lovagi Nagykeresztet is.

Sir David Attenborough könyörögve kér minket, hogy kapjuk össze magunkat

A leghíresebb természetfilmes még fekete-fehérben kezdte el megmutatni nekünk a világot, hogy hét évtizeddel később már ne a technológia korlátai miatt legyenek szürkék a képsorok, hanem azért, mert elszúrtuk. Nem kicsit, nagyon. Sir David Attenborough egy horrorfilmbe oltott ultimátummal jelentkezik a legújabb, Netflixen látható produkcióban.

A színészvilág képviseletében ugyancsak lovagi rangban részesül David Suchet, aki Agatha Christie mesterdetektívje, Hercule Poirot filmbeli megszemélyesítőjeként tett szert világhírnévre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!