szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányközeli, magát kereszténynek valló hírportálon azt írták egy meleg párról, hogy a két férfi a hatóságokat megvezetve próbált meg örökbe fogadni. A Fővárosi Törvényszék most nem jogerősen kimondta: a szóban forgó pár semmiféle "jogi kiskapuval" nem trükközött, a vasárnap.hu-nak ez az állítása alaptalan.

Az #acsaládazcsalád kampány indulását követően két hónappal, 2021. január 11-én jelent meg egy lejárató cikk a közpénzből finanszírozott hírportálon, a vasárnap.hu-n, amely egy „kétapukás kisfiú” jövőjét firtatta. A cikk azt állította, hogy egy meleg pár szándékosan becsapta a hatóságokat, mert a pár egyik tagja magát egyedülállónak hazudva fogadta örökbe a kisfiukat. 

Milyen jövő elé néz a „kétapukás” kisfiú? című cikkben a vasárnap.hu szerzője úgy fogalmaz, hogy a "homoszexuális párost" egy „libernyálas lap” mutatta be, és hogy „a magukat egyedülállónak hazudozó örökbefogadók a procedúra közben valószínűleg nem nyilatkoztak az általuk favorizált kétférfis családmodellről”. A Háttér Társaság kiemeli, hogy ugyan a cikk írója nem nevez meg konkrét személyeket, a családkampány csúcsán publikált cikkből egyértelműen kiderül, hogy a Szivárványcsaládokért Alapítvány két szervezőjét, Pál Marcit és Hanol Ádámot vádolja közokirat-hamisítással. (A hvg.hu-n a két apa történetéről az örökbefogadási törvény szigorítása kapcsán írtunk.)

A két férfi a vasárnap.hu-tól helyreigazítást kért, mondván: az örökbefogadási eljárás első pillanatától teljesen nyíltak és őszinték voltak, és a jogszabályoknak megfelelően Pál Marci indította el a folyamatot, de mindketten részt vettek a kötelező pszichológiai és környezeti vizsgálatokon. A transzfób, homofób tartalmakkal már korábban sem fukarkodó lap azonban megtagadta a helyreigazítást arra hivatkozva, hogy a két apa nem beazonosítható a cikkben.

Pál és Hanol végül a jogvédőszervezethez fordultak segítségért, hogy sajtó-helyreigazítási pert indítsanak. A Fővárosi Törvényszék pedig most mondta ki elsőfokon és nem jogerősen, hogy valótlant állított a vasárnap.hu, alaptalanul vádolta az apákat a hatóságok megtévesztésével. A bíróság egyúttal kiemelte azt is, hogy az #acsaládazcsalád kampány közéleti jelentőségének köszönhetően teljesen egyértelmű az is, hogy kikről szól a cikk, ráadásul a vasárnap.hu meg sem próbálta tényekkel alátámasztani az állításait, tehát ők is tudták, hogy a cikkben leírtak nem igazak. 

Mint ahogy arra a Háttér Társaság felhívja végül a figyelmet: cikkben szereplő állítások a kormány azon álláspontját szajkózzák, hogy az azonos nemű párok a hatóságokat becsapva, „jogi kiskapukat” kihasználva fogadnak örökbe. Magyarországon ugyan a jogszabályok valóban csak a házasságban élő pároknak teszik lehetővé a közös örökbefogadást, "annak azonban korábban sem volt, és most sincs akadálya, hogy egy élettársi vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban élő pár egyik tagja egyénileg fogadjon örökbe" – hangsúlyozzák. 

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csatlós Hanna Élet+Stílus

Bűnbakok a magyar kormány szemében, de az EU szabadságzónát kínál a melegeknek

Az Európai Parlament képviselői egy határozatban „LMBTQI szabadságzónává” nyilvánították az Európai Uniót, de lehet-e szabad valaki egy olyan tagállamban, ahol 2019 óta intenzív politikai támadásoknak van kitéve? A Háttér Társaság munkatársa arról számolt be lapunknak, hogy egyre több, tőlük segítséget kérő meleg, transz, queer magyar állampolgár találja az itthoni helyzetét reménytelennek.

Czeglédi Fanni-Serdült Viktória Itthon

„Elkeserítő, hogy a szülővé váláshoz egy ilyen tortúrán kell keresztülmennem”

Hidegzuhanyként érte az érintetteket a kormány javaslata, amely miniszteri engedélyhez kötné az egyedülállók örökbefogadását. A szakértő attól fél, a döntés az örökbefogadásra váró gyermekeket érinti majd a legrosszabbul, mások szerint pedig a törvénnyel a hazai meleg társadalmat bélyegezhetik meg. A miniszter ígéri, szó sincs róla, hogy ne fogadhatnának örökbe egyedülállók, a méltányosságról a konkrét helyzet ismeretében, szakemberek véleménye alapján döntenek majd.