szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Vége van. A Tünet Együttes kihűlt. Hogy ez fagyhalál, vagy téli álom, majd elválik, ha egyszer lesz még tavasz" – írja a független társulattól búcsúzó levelében Szabó Réka művészeti vezető, alapító.

Búcsúlevélben jelentette be Szabó Réka művészeti vezető, hogy a Tünet Együttes, a 2002 óta független társulatként működő, kortárs tánc és színházi előadásokat bemutató formáció megszűnik, vagy legalábbis meghatározatlan időre befejezi a munkáját.

A Tünet Együttes – mint írja Szabó – "kezdetben egy természetesen bővülő és változó társulatot jelentett, melyben már akkor ott voltak olyanok, akik azután végig velem maradtak (Szász Dániel, Gőz István, Peer Krisztián kisebb szünetekkel, és Szirtes Attila a haláláig). Később inkább egy szellemi műhelyre hasonlított, autonóm művészek egy újabb generációjával kiegészülve (Valcz Péter, Czakó Máté), továbbra is erős közösségi érzéssel, ahol szabadon áramolhattak az alkotó energiák, és egész különleges műfaji „kicsapongások” is létrejöhettek – például a „fiúk” által kikísérletezett színházi kalandjátékok, a vendégrendezők előadásai, vagy A létezés eufóriája című dokumentumfilm."

Csak hálásak lehetünk azért, hogy van egy Fahidi Évánk

Fahidi Évát mindenkinek látnia kell. Ebből következik, hogy az év egyik legjobb magyar dokumentumfilmje, A létezés eufóriája is kihagyhatatlan. Fahidi Évát talán senkinek sem kell bemutatni. A napjainkban is aktív holokauszttúlélő a közéleti szerepvállalásaiban és a könyveiben folyamatosan azon dolgozik, hogy elmondjon valamit az elmondhatatlanról.

Szabó Réka levelében némileg homályosan fogalmazza meg, hogy miért fejezi be ezen a ponton a társulat a működését, de az kiderül, hogy az elmúlt néhány év alatt ért meg benne a gondolat, hogy abba kell hagyni: "a mindent leuraló kultúrharc, Covid és háború sújtotta elmúlt 3-4 év egy elnyújtott búcsú volt."

Vallomásszerűen azt is megírja, hogy már nem volt képes jól működni önmaga sem, leért a gödör aljára, de már kifelé tart belőle. "Nem tudom, nem akarom folytatni jelen körülmények között a társulat napi szintű működtetésének szélmalomharcát. Nem akarok vezető, munkáltató lenni olyan helyzetben, amelyben lehetetlen felelősséget vállalni. Nincs kedvem az önbecsülésemet végleg elveszíteni, és ezáltal képtelenné válni arra, hogy másokat megbecsüljek. Kilépek a szokásos működésemből, átalakítom az idegrendszeremet."

Hozzáteszi, hogy az elmúlt években egyre inkább azt érezte, nincs kontrollja az események felett, "a körülmények, a rendszer irányít. Elvesztettem a kapcsolatomat a vágyaimmal. Vissza kell vegyem a szabadságomat."

"Annyi meghatározó pillanat, fontos ember vált jelentéktelenné az elmúlt időben a politika cinikus manipulációi és a mi közös, sokféle forrásból táplálkozó közönyünk által" – fogalmaz.

Ebben az évadban a Tünet Együttestől még láthat a közönség néhány előadást (a Nothing Personalt, A tünetegyüttest, a Burkot és a Kucok című előadást is játszani fogják), a Jurányi Házban is működni fog a Tünet Terem egyelőre, amely befogad alkotókat és teret ad szakmai eseményeknek is, megmarad továbbá egy kisebb háttérstáb, az együttes hírlevele és a reggeli torna – írja Szabó.

A Tünet búcsúeseménye júniusban lesz a Trafóban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!