szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Többek között a migrációról tárgyalnak az uniós állam- és kormányfők kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójuk második napján. Csütörtökön a jogállamiság, a Covid-helyzet és az energiaárak szerepeltek napirenden.

A kiszivárgott hírek és sajtóértesülések szerint a lengyel jogállamiság kapcsán semmivel sem kerültek közelebb az álláspontok, ugyanakkor volt olyan diplomata, aki “derűs”-nek nevezte az eszmecserét, de mások is megerősítették, hogy nyugodt volt a hangulat. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerette volna a párbeszédet leszűkíteni a lengyel alkotmánybíróság döntésére, amely a többség értelmezése szerint az Európai Bíróság hatáskörét csökkenti lengyel területen.

A lengyel érvelést csak Orbán Viktor magyar miniszterelnök védte meg, aki európai kollégái előtt is arról beszélt, hogy Lengyelország boszorkányüldözés áldozata. Nem hivatalos információk szerint sok tagállam arra ösztönözte az Európai Bizottságot, hogy alkalmazza a “meglévő jogi eszközöket” a jogállamiság védelme érdekében. Ide nemcsak a 7-es cikk szerinti eljárás és a kötelezettségszegési eljárás tartozik, hanem a sokat vitatott jogállamisági mechanizmus is.

Az energiaárakkal kapcsolatban vita egy ponton félbeszakadt, mert az utolsó csúcstalálkozóján részt vevő Andrej Babis cseh miniszterelnök felvetette, hogy az ETS kibocsátáskereskedelmi rendszert manipulálták, és részben ez okozta a magasabb árakat. Ezt az Európai Bizottság korábban már többször cáfolta, most abban maradtak, hogy a Bizottság készít erről egy jelentést, és ha kell, megteszi a szükséges lépéseket.

A csúcs előtt Orbán Viktor az Európai Bizottság által elkészített károsanyag-kibocsátás csökkentésére vonatkozó terv visszavonását és átdolgozását követelte, ez azonban semmilyen módon nem jelent meg a végül elfogadott következtetésekben. Ennek ellenére Orbán Viktor közösségi oldalán harcias posztban jelezte, hogy “Nem hagyjuk!”, hogy

Brüsszel legújabb terve lerombolja a európai középosztályt!

A koronavírus-járvánnyal összefüggésben az Európai Tanács kimondta, hogy “az Unión belüli átoltottsági arányok további növelése érdekében fokozni kell a védőoltásokkal szembeni bizalmatlanság felszámolására irányuló erőfeszítéseket, többek között a dezinformáció kezelése révén, mindenekelőtt a közösségimédia-platformokon.”

Elfogadták a Glasgow-ban tartandó COP26-ra vonatkozó uniós álláspont többnek között a következőket tartalmazza: “Alapvetően fontos, hogy a globális felmelegedés tekintetében meghatározott 1,5 °C-os határérték teljesítése elérhető közelségben maradjon. Az Európai Tanács ezért valamennyi felet felszólítja arra, hogy terjesszenek elő ambiciózus nemzeti célértékeket és politikákat, valamint hajtsák végre azokat.”

A pénteki nap két napirendi pontja a migráció és a digitális átállás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!