szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Konszenzussal választották újra az eurózóna tagállamai az ír politikust a monetáris unió pénzügyminiszteri tanácsa elnökének. Az Európai Stabilitási Mechanizmus pedig új elnököt kapott, Pierre Gramegna luxemburgi karrierdiplomata és politikus veterán veszi át a szervezet vezetését.

Nem hozott túl nagy meglepetéseket az Eurogroup tisztújítása: az eurót használó tagállamok újraválasztották informális, ám annál tekintélyesebb pénzügyminiszteri tanácsuk jelenlegi elnökét, Pascal Donohoe ír pénzügyminisztert újabb két és fél évre. Donohoe igazi karrierpolitikus, 2004 óta választott tisztségviselő hazájában, Írországban, és 2013 óta folyamatosan miniszter is volt, igaz, nem mindig pénzügyminiszter, például az európai ügyekért is felelt.

Talán nem véletlen, hogy Donohoe-nak sikerült újra elnyernie az eurócsoport tagállamainak bizalmát, előző ciklusát ugyanis viszonylag jó eredménnyel zárta a körülményekhez képest. A pandémia, majd az orosz-ukrán háború ellenére az euróövezeti országokban rekord alacsony szinten áll a munkanélküliség, és jól előre tudták jelezni a tagállamok gazdasági kilátásait is. Paolo Gentiloni gazdaságért felelős európai biztos szerint

az elmúlt két és fél évben bizonyította, hogy jól tudja vezetni ezt a csoportot, pedig ez nem mindig egyszerű feladat: itt volt a pandémia, majd egy új krízis.

Egy másik pozícióra is választottak elnököt: az euróövezeti tagállamok megsegítésére létrehozott alapot, az Európai Stabilitási Mechanizmus mostantól Pierre Gramegna luxembourgi politikus fogja vezetni. Gramegna szintén rutinos politikusnak számít, közel nyolc évig dolgozott az Eurogroupban hazája képviseletében, mielőtt elnyerte jelenlegi pozícióját.

Az Eurogroup hétfői ülésének résztvevői foglalkoztak Ciprus, Írország, Spanyolország és Portugália, vagyis az eurozóna korábban az államcsőd elől kimentett tagállamainak ügyével. Megállapították, hogy az országok jó úton haladnak, hogy fenntarthatóan csökkentsék az adósságállományukat, és a nemzetközi pénzpiacokon is helyreállt a reputációjuk. Donohoe kiemelte, hogy Görögországban is sikerült feloldani az utolsó adósságrendezési szabályozásokat, és

Görögország most már biztosan áll a saját lábán.

Horvátország jövő évtől csatlakozik az eurózónához, és az Európai Stabilitási Mechanizmusba is beléphet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!