Tóta W. Árpád: Nemzeti együttműködés a Fidesz ellen
Magyarország felébredt, pezseg, forr és tüntet, és egész biztosan tudja, mit nem akar. Állampártot. Vélemény.
Először tárgyaltak szakminiszteri szinten az uniós tagállamok az Európai Bizottság által javasolt, hétéves költségvetés-módosításról. Magyarországnak nem tetszik a javaslat, de ezzel abszolút kisebbségben lesz.
Utolsó alkalommal vett részt Varga Judit igazságügyi miniszter az EU miniszteri szintű tanácskozásán, miután augusztustól a jövő évi EP-választási kampányban fog betölteni vezető szerepet. Varga búcsúfellépésén arról beszélt, hogy Magyarország nem támogatja az uniós költségvetés 66 milliárd euróval történő emelését. Ez abból a szempontból egyáltalán nem számít meglepetésnek, hogy Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt róla a júniusi uniós csúcstalálkozón.
Az igazságügyi miniszter a tanácsülés előtt kormánypárti magyar újságírók előtt még a „szankciós inflációra” is hivatkozott,
a tanácsteremben azonban ez a szófordulat már nem hangzott el.
Az Európai Bizottság június 20-án terjesztette elő a javaslatát, amelyben a hétéves költségvetés megerősítését javasolják. A következő területekre kérnek plusz pénzt a tagállamoktól:
A témáról tartott első vitában a tagállamok közül csak a magyar kormány fogalmazta meg határozott ellenvetéseit. Bírálatokat tartalmazott a lengyel hozzászólás is, Varsóban ugyanakkor még nem alakult ki a végleges álláspont. Bár minden tagállam képviselője szorgalmazott pontosításokat, módosításokat, valamennyien a támogatásukról biztosították Brüsszelt.
Varga Judit az Ukrajnának szánt támogatással kapcsolatban – Orbánhoz hasonlóan – azt kérdezte, hová tűnt az eddig a háborúban álló országnak juttatott 70 milliárd euró. Ezt egyébként egy korábbi cikkünkben már megmagyaráztuk:
Orbán azt kérdezi, hová lett az EU pénze. Elmagyarázzuk
Új témát dobott be az uniós csúcs előtt a magyar miniszterelnök, aki szerint a csőd felé sodorták az Európai Uniót. Ez természetesen nem igaz, Orbán magyarázatában pedig több pont is erősen megkérdőjelezhető. A kormányfő azonban valószínűleg nem véletlenül hozta elő az unió költségvetési tervének tervezett módosítását, azt ugyanis később akár vétóval való fenyegetésre is használhatja.
A miniszter kijelentette, hogy minden további támogatást a kisebbségek jogainak garantálásához kell kötni, egyúttal bírálta a Bizottságot, amiért úgy kér pénzt Magyarországtól, hogy az még nem jutott hozzá az uniós forrásokhoz. (Ezeket a jogállamisági és korrupciós problémák miatt függesztették fel - a szerk.)
Varga szerint nem indokolt a bizottsági apparátusra fordított személyi kiadások növelése, mert például a magyar adminisztrációban is 10 százalékkal csökkent az alkalmazottak száma. Azt már nem tette hozzá, hogy lemondása után egy teljesen új EU-ügyi minisztérium is létrejön majd korábbi uniós államtitkára, Bóka János vezetésével, ami minden bizonnyal jelentősen növeli majd a magyar kormányzati apparátust.
A lengyel kormány szintén hivatkozott arra, hogy a helyreállítási alapból még ők sem kaptak pénzt (ennek oka az igazságügyi reformmal kapcsolatos, uniós jogot sértő intézkedések), de szerintük a javaslat kiegyensúlyozatlan, viszont a hivatalos álláspontot Varsó csak később fogja közölni.
A vitához összesen tizenhat tagállam képviselője szólt hozzá, közülük tizennégy alapvetően támogatta a költségvetés módosítását. Kritikaként leginkább az került elő, hogy ez a növelés – amely az uniós GNI 0,3 százalékát teszi ki – kevés, és a javaslatok alapján több pénz kellene fordítani
Többen felvetették, hogy az EU-nak új, saját forrásokat is rendszerbe kellene állítania. A spanyol elnökség szándékai szerint már az októberi uniós csúcsra véglegesíteni tudják a csomagot, mások szerint év vége a reális cél. A költségvetés módosítása egyhangúságot igényel a tagállamok körében, vagyis Magyarország élhet a vétójogával.
Kiderült az is, hogy az elnökség novemberben meghallgatást tervez a Magyarországgal szemben folyó, az alapszerződés 7. cikkelye szerinti eljárás keretében.
Magyarország felébredt, pezseg, forr és tüntet, és egész biztosan tudja, mit nem akar. Állampártot. Vélemény.
A HVG újságírói adnak pár tippet a vakációhoz.
Az énekes már elnézést kért, amiért elragadta az aljas indulat.