szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kétszáz évnyi semlegesség után Svédország csatlakozott a NATO-hoz. A svéd zászlót hétfőn délben vonták fel a katonai szövetség európai főhadiszállásán, Brüsszelben. Svédország a NATO 32. tagja.

Miután két héttel ezelőtt, másfél éves késlekedéssel, utolsóként a magyar parlament is ratifikálta a svéd csatlakozási kérelmet, a NATO ünnepélyesen is tagjai közé fogadta a skandináv államot. Jens Stoltenberg főtitkár azt mondta, hogy a NATO-csatlakozás jó Svédországnak, jó az északi stabilitásnak, és jó az egész szövetségünk biztonságának.

Svédország elfoglalta méltó helyét a NATO asztalánál az 5. cikk szerinti védelem – szabadságunk és biztonságunk végső garanciája – pajzsa alatt. Mindenki egyért, egy mindenkiért!

– jelentette ki Stoltenberg. A főtitkár elismeréssel szólt a svéd fegyveres erők felkészültségéről és arról, hogy Svédország már teljesíti azt az elvárást, hogy GDP-arányosan két százalékot költ védelmi kiadásokra. A főtitkár emlékeztetett, hogy két évvel ezelőtt Vlagyimir Putyin azért támadta meg Ukrajnát, mert “kevesebb NATO”-t szeretett volna, de éppen az ellenkezőjét érte el. Ma már Finnország és Svédország is a NATO tagja, és megtörténtek az első lépések Ukrajna felvételével kapcsolatban.

A NATO nagyobb és erősebb. Ukrajna minden eddiginél közelebb van a NATO-tagsághoz, a bátor ukránok továbbra is a szabadságukért küzdenek, mi mellettük állunk

– mondta Stoltenberg, aki szerint nem az a kérdés, hogy Ukrajna NATO-tag lesz-e, hanem az, hogy ez mikor következik be. Felhívta a figyelmet arra, hogy a háborút Putyin indította el, és csak ő fejezheti be, akár már a mai napon. És talán Ferenc pápának is üzent, amikor ezt mondta:

A megadás nem béke.

Ulf Kristersson svéd miniszterelnök megköszönte a szövetségesek támogatását, és hangsúlyozta, hogy országa NATO-tagsága nagy támogatottságnak örvend a lakosság körében is. Ennek szimbolizálásaként a ceremóniára érkező svéd delegációban nem csak a kormány tagjai és a hadsereg vezetői kaptak helyet, hanem Brüsszelbe utazott a svéd koronahercegnő és mind a hat parlamenti párt vezetője.

Régiónkban a biztonsági helyzet soha nem volt ilyen komoly a második világháború óta, Oroszország továbbra is fenyegetés fog jelenteni az euroatlanti biztonságra a belátható jövőben, és ennek fényében létre Svédország a felvételét a NATO-ba, hogy biztonságban legyen és biztonságot nyújtson

– mondta Ulf Kristersson. Hozzátette, hogy teljes mértékben támogatják Ukrajna “bátor népét”, amely nemcsak a szabadságéért harcol, hanem az európai társadalmak védelméért is. Később azt is mondta, hogy folyamatosan ébernek kell maradni, nem szabad naivnak lenni, és tudatában kell lenni azoknak a kockázatoknak, amelyeket Oroszország ma jelent a biztonságra nézve.

A svéd miniszterelnök egy kérdésre válaszolva azt is mondta, hogy Svédország “megérti” a NATO összes védelmi képességének szükségességét, “beleértve a nukleáris stratégiát is”.

Másrészt világosan kijelentjük, hogy nem látjuk szükségét annak, hogy Svédország békeidőben állandó bázisokat vagy nukleáris fegyvereket helyezzen el svéd földön. Ez egy svéd döntés, amelyet teljes mértékben tiszteletben tartanak – fűzte hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!