szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Hétfőn alakították meg a Patrióták Európáért képviselőcsoportot, ahová az olasz Liga egy melegellenes nézetei miatt elhíresült volt katonát delegált alelnöki pozícióba. A Le Pen-féle francia delegáció szerint új jelöltre van szükség.

Az Orbán Viktor által kezdeményezett Patrióta-csoport végül 13 országból 84 taggal alakult meg, amivel a harmadik legnagyobb európai parlamenti frakcióvá váltak. A frakció elnökévé Jordan Bardellát (Nemzeti Tömörülés, Franciaország), első alelnökévé pedig Gál Kingát (Fidesz) választották. A további alelnökök: Roberto Vannacci (Lega, Olaszország), Klára Dostálová (ANO, Csehország), Sebastiaan Stöteler (PVV, Hollandia), António Tânger Corrêa (Chega, Portugália), Hermann Tertsch (VOX, Spanyolország) és Harald Vilimsky (FPÖ, Ausztria).

Az olasz Vannacci jelölése és megválasztása azonban kiverte a biztosítékot a frakció legnagyobb erejét adó, 30 fős francia Le Pen-féle delegációnál. Az Europa Today olasz nyelvű kiadása szerint Marine Le Pen bizalmasa, Jean-Philippe Tanguy képviselő azt mondta, hogy a Ligának felül kellene vizsgálnia a jelölést, és új személyt kellene ajánlania erre a posztra. Ennek az oka Vannacci korábbi megnyilatkozásaiban keresendők, az olasz tábornokot ugyanis melegellenes nézetei miatt bocsátották el a firenzei katonai földrajzi intézet éléről.

Vannacci saját kiadású könyvében a homoszexuálisokról azt írja: „Nem vagytok normálisak, fogadjátok el ezt!”, ragaszkodva ahhoz, hogy „a normalitás a heteroszexualitás”. „Ha azonban nektek minden normálisnak tűnik, az a nemzetközi meleglobbi cselszövéseinek a hibája” – teszi hozzá.

A Liga nem akarta kommentálni Tanguy üzenetét, de annyit jelzett, hogy az alelnököket közfelkiáltással választották meg a posztra – többek között a franciák is támogatták a tábornokot.

Akikre büszke a Fidesz: a Salvini-féle Liga útja az autonómiától a Nutella-mogyorón át a Putyin-szövetségig

Évek óta Orbán Viktorral kokettál az olasz Liga vezetője, Matteo Salvini, pedig a párt múltja nem a migránsozásban és a hangulatkeltő Facebook-videókban gyökerezik, hanem abban, hogy a virágzó északolasz vállalkozói szféra és az adófizetők pénzét hogyan költi el az ország. Az Orbán Viktor-féle Patrióták pártszövetség újabb tagját mutatjuk be.

Az ügy vélhetően Marine Le Pen számára különösen kínos, aki mindent alárendel a belpolitikai sikereknek, és az elveszített országgyűlési választások után már a 2027-es elnökválasztásra összpontosít. Szeretné minél nagyobb számban megnyerni a mérsékelt szavazókat, akiknek a támogatása a parlamenti választásokon nagyon hiányzott a Nemzeti Tömörülésnek. Ebbe pedig nem fér bele, hogy ilyen támadási felületeket adjon az európai szövetségeseken keresztül. Az olasz lap értesülései szerint Jordan Bardella, aki Le Pen miniszterelnök-jelöltje volt, azt kérte a helyetteseitől, hogy legyenek kifogástalanok a munkában és a sajtóban való megjelenésük során is.

Minden bizonnyal ez a stílusváltás volt megfigyelhető akkor, amikor Le Penék az Identitás és Demokrácia csoportból (az előző Európai Parlament szélsőjobbos frakciója, ahonnan a tagok átvándoroltak a patriótákhoz) kirúgták a vállalhatatlanná vált német AfD-t, és nem foglaltak egyértelműen állást a Patriótákhoz történő csatlakozásról a francia választások második fordulója előtt.

Nem Vannacci az egyetlen, akivel kapcsolatban a szélsőségesség és kirekesztés vádja megfogalmazódott, mivel a csoport tagja a cseh Eskü és Motorosok formáció elnöke, Filip Turek, aki náci relikviákat gyűjt, és a 88 a kedvenc száma. Igaz, Turek nem lett alelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!