szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Részben a kedvező bázishatások, de főleg a gyenge keresleti nyomás miatt süllyedt rekord mélységbe a maginfláció - mondták londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint még egy vagy két kis kamatcsökkentésre van módja az idén az MNB-nek.

Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési irodájának európai feltörekvő piaci konzultánsa azt mondta: a teljes kosárra számított idei inflációs görbe mélypontja „már mögöttünk van”, a következő néhány hónapban a tizenkét havi átfogó adatok várhatóan 3,8 százalék körül stabilizálódnak, és az év végén 4,0 százalék közelébe emelkednek vissza.

Cluse közölte: a bázishatás mindenképpen eleme volt az alacsony júniusi maginflációnak, de jelenleg ettől függetlenül sem látszanak olyan jelek, amelyek „az MNB szempontjából aggályos”, tényleges inflációs nyomásra utalnának. A UBS elemzője ennek alapján 6,50 százalékos év végi jegybanki alapkamatot jósolt.

Dwyfor Evans, a Bank of America londoni irodájának feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke azt mondta: a teljes kosárra számított 3,8 százalékos éves infláció „pusztán a számot tekintve aggasztónak is tűnhetne”, de elemeire lebontva látszik, hogy a fő nyomás a maginflációs körön kívüli olaj- és élelmiszerszektorból ered.

A Bank of America vezető elemzője júliusra 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést vár. A további enyhítés a globális környezettől függ.

Evans szerint a rekord alacsony júniusi maginflációban „volt valami szerepe” a jó bázishatásoknak, de a maginfláció főleg a keresleti oldali árnyomást tükrözi - ellentétben a teljes kosárban szereplő olyan termékekkel, mint az élelmiszer és üzemanyag, amelyek a kínálati oldali inflációt jelzik. A keresleti oldali infláció hajtóereje pedig nagyrészt a reálbér-növekedés, amelyet tavaly és az idén eddig sikerült alacsonyan tartani.

Ezért igen csekély a reálkereset-növekedésből származó keresleti oldali inflációs nyomás, és jóllehet a maginflációs bázishatások az év további részében valóban kedvezőtlenebbé fognak válni, keresleti oldalról nincs olyan jelentős nyomás, amely a maginflációra hatna.

Evans is úgy vélekedett, hogy az átfogó infláció már májusban elérte mélypontját, és az év végére 4,0-4,5 százalékra, esetleg kissé e fölé emelkedhet vissza, de 2006 második negyedére várhatóan ismét 4,0 százalék alatt lesz.

A Dresdner 4,2 százalékra várja az év végi 12 havi inflációt, amivel teljesül a jegybanki inflációs cél. A Merrill Lynch befektetési ház térségi elemzésében azt írta: az adócsomag hatására 2006-ban a maginfláció zéró, a teljes infláció 1 százalék körüli szintre is süllyedhet. A DrKW elemzése szerint a jelenlegi inflációs környezetben az MNB-nek még egy 0,25 százalékpontos kamatcsökkentésre van módja, utána azonban már igen korlátozott a mozgástere, mivel az ikerdeficit miatt szükséges a befektetőknek kínált jelentős kockázati prémium további fenntartása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A vártnál magasabb az infláció

A fogyasztói árak az idén májusban 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.