szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia kormány néhány héten belül listát hoz nyilvánosságra azokról az iparágakról, amelyeket meg akar védeni a külföldi felvásárlóktól - idézte az ipari miniszter, Francois Loos nyilatkozatát a Les Échos című gazdasági lap hétfőn.

A miniszter egyelőre nem részletezte, milyen iparágakat akarnak megvédeni a külföldi tőke behatolásától, csak példálózva megjegyezte, hogy az Eramet nikkelbánya és -feldolgozó társaság "még fontosabb stratégiailag", mint a Danone élelmiszeripari csoport.

Korábbi piaci híresztelések szerint mindkét céget célba vették külföldi versenytársak: az Erametet a brazíliai Companhia Vale do Rio Doce bányavállalat, a Danone-t az amerikai PepsiCo Inc, bár a piaci pletykát az érintettek cáfolták.

A francia ipari miniszter azt mondta: elvileg nem ellenzik minden francia vállalat külföldi felvásárlását, de általában erősíteni akarják a francia cégek versenyképességét és függetlenségét, és egyenlő játékszabályokat akarnak.

Ennek érdekében néhány héten belül átfogó EU-beli szabályozást kezdeményeznek, amely szerint a célba vett vállalatok ugyanolyan módszereket alkalmazhatnak a felvásárlás kivédésére, mint amilyenek a felvásárló hazájában engedélyezettek. Ezen kívül elkészítik a stratégiai ágazatok listáját, amelyek nem kerülhetnek külföldi ellenőrzés alá.

Ez áttekinthetővé teszi majd a helyzetet a külföldi részvényesek számára - mondta a miniszter, és sürgette a francia nyugdíj- és más pénzalapokat, hogy vegyenek minél több részvényt a hazai stratégiai ágazatokban.

- Bármit tesznek is politikailag, abban egészen biztos vagyok, hogy ragaszkodni fognak az EU szabályaihoz, amelyek a gazdasági ügyleteket rendezik az EU-ban - mondta az Európai Bizottság vállalkozási és ipari igazgatóságának szóvivője, Gregor Kreuzhuber.

A nagyobb értékű vállalat-felvásárlások és -egyesülések engedélyezése vagy elutasítása az Európai Bizottság joga, amely versenyfelügyeleti hatóságként azt is vizsgálja, hogy a kormányok nem próbálják-e kisiklatni az ilyen ügyleteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A francia gazdagok listáját Arnault vezeti

Az idén már a francia luxusipar nagyvállalatának, az LVMH-nek az elnöke, Bernard Arnault vezeti a francia leggazdagabbak 500-as toplistáját, letaszítva onnét Liliane Bettencourt-t, a L'Oréal-t birtokló családból a cég fő részvényesét.

MTI Gazdaság

Eladó francia állami földgázrészvények

A francia állam gázipari vállalatának, a Gaz de France-nak (GdF) tőzsdére vitele óriási sikernek látszik. Az előzetes jegyzésre felkínált állami részvénycsomagot, ami mintegy 20 százaléknyi, hírek szerint akár négyszeresen is túljegyezhetik a befektetők.

Gazdaság

Franciaországi gyárakat költöztethetnek Magyarországra

Nehéz esztendő elé néznek az elektromos háztartási gépeket gyártó vállalatok, amire termelésük jelentős részének Közép-Európába telepítésével válaszolhatnak a társaságok - olvasható a Le Monde részletekkel nem szolgáló cikkében, amely Magyarországot az egyik potenciális célpontnak tartja.

MTI Gazdaság

Közösen reklámoznák a francia és magyar borokat

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) örömmel nyugtázta, hogy már két éve hangoztatott javaslatát végül is várhatóan elfogadja a kormány és az Európai Unió szőlőtermelő országainak gyakorlatához hasonlóan Magyarországon is nullakulcsos lesz a jövőben a bor jövedéki adója - mondta Urbán András, a HNT főtitkára.

MTI Gazdaság

Együtt a francia borászokkal az amerikai piacon

A francia és magyar bormarketing közös erővel próbálná megdolgozni az amerikai piacot. Ezt célozza a Rhone és Elzász környéki borszakemberek és a Magyar Bormarketing Kht. tervezett együttműködése.