szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar gazdaság az első negyedévi lassulás után dinamikusabban fejlődik, a kamatok folyamatos csökkentése ellenére a forint tartósan erős. A bruttó keresetek emelkedése lassul, de a reálkeresetek így is gyorsan nőnek, a külső egyensúly pedig jelentősen javul - írja előrejelzésében a GKI Gazdaságkutató Rt.

A magyar ipar az első negyedévi 2 százalék alatti mérték után a második negyedévben bő 8 százalékkal növelte termelését. Ez a balti államok után messze a leggyorsabb ütem az Európai Unióban, melynek ipara mindkét negyedévben 0,5 százalék alatti mértékben fejlődött.

A magyar ipari export hat hónap alatt 9,6 százalékkal, belföldi értékesítése 3,2 százalékkal emelkedett. Különösen a híradástechnikai, és az építőanyag-ipar, valamint a járműgyártás fejlődése gyors. Csökkent viszont az élelmiszer-, a textil- és cipőipar termelése. A növekedés lényegében két régiónak, a közép-dunántúlinak valamint az észak-magyarországinak köszönhető, a legnagyobb visszaesés a dél-dunántúli régióban következett be.

Az építőipar - elsősorban az útépítés révén - rendkívül dinamikusan fejlődik. Az első félévben a használatba vett lakások száma 11 százalékkal több, a kiadott építési engedélyeké 10 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.

A kiskereskedelmi forgalom az első negyedévi 3,3 százalék után a II. negyedévben 6,2 százalékkal bővült.

Júniusban a verseny- és költségvetési szektorban is lassult a keresetek emelkedése. Az első félévben a versenyszektorban közel 5 százalékkal nőtt a reálkereset, s - a tavalyi 13. havi fizetés idei kifizetését figyelmen kívül hagyva - a költségvetési szektorban is hasonló mértékben.

Az export hónapok óta jóval gyorsabban emelkedik, mint az import. A külkereskedelmi mérleg hiánya várhatóan csak háromnegyede lesz a tavalyinak. A folyó fizetési mérlegben azonban e javulást feltehetőleg nagyrészt semlegesíteni fogja a kamatokat és profitokat tartalmazó jövedelemkiáramlás. Ez utóbbiak nagyobb részét azonban újra be fogják fektetni, s bővül a friss tőke beáramlása is. Az összes működőtőke beáramlása valószínűleg érezhetően meg fogja haladni a tavalyi 3 milliárd eurót.

Az infláció idén már nem csökken tovább, 2006-ban azonban 2,5 százalék körül lehet. A forint tartósan erős. Az év során további, mintegy 0,5 százalékpontos jegybanki alapkamat-csökkentés valószínű, így az év végére 6 százalék alatti alapkamat várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

KSH Gazdaság

Az inflációt felülmúlva vásárolunk

A kiskereskedelmi forgalom az idén az első félévben 4,8 százalékkal, ezen belül a második negyedévben 6,2 százalékkal, júniusban 5,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a naptárhatástól megtisztított volumenindexek alapján - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

MTI Gazdaság

Romlik a húsipar helyzete

A magyar húságazat helyzete tovább nehezedik, romlik az ágazatban történt gyárbezárások, elbocsátások miatt - állapította meg a Magyar Húsiparosok Szövetsége és a Húsipari Dolgozók Szakszervezete.

MTI Gazdaság

Járai: 3 százalékos inflációs cél az euró előszobájában

A kormány és a Magyar Nemzeti Bank közös döntése értelmében 2007-től a jegybank áttér az éves inflációs cél megjelölésére, amely az ERM-II-be, az euróövezet előszobájába való belépéséig 3 százalék - jelentette be hétfői tájékoztatóján Járai Zsigmond, a jegybank elnöke.

MTI Gazdaság

Egy év alatt 10,1 százalékkal nőtt az ipari termelés

Az ipari termelés az előzetes adatok szerint az idén májusban a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index szerint 1,4 százalékkal nőtt az előző havi, és - munkanaptényezővel korrigálva - 10,1 százalékkal emelkedett a tavaly májusi szinthez képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

MTI Gazdaság

Infláció: kétszer is kamatot csökkenthet az MNB

Részben a kedvező bázishatások, de főleg a gyenge keresleti nyomás miatt süllyedt rekord mélységbe a maginfláció - mondták londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint még egy vagy két kis kamatcsökkentésre van módja az idén az MNB-nek.