szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatásfejlesztési tevékenység segítésére, az ipari kapcsolatok koordinálására DEAK KKK Zrt. néven közös céget hozott létre a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központja (MTA SZBK) – közölte Kiricsi Imre, a felsőoktatási intézmény rektorhelyettese.

Az MTA Szegedi Biológiai Központja. Régiós értékesítés
© Szegedi Biológiai Központ
Az egyetemen tudásfelesleg van, a cég feladata pedig az, hogy ezt értékesítse a régió társadalmának és iparának – mondta a kutatásfejlesztési és innovációs rektorhelyettes. A 74 százalékban az SZTE és 26 százalékban az MTA SZBK tulajdonában álló cég felméri a kutatásfejlesztési igényt a régióban, és kialakítja a kapcsolatot a cégek és az egyetemen és az akadémián dolgozó tudósok között – közölte a professzor.

A részvénytársaság a korábbi Biopolisz pólusprogramhoz hasonlóan öt divíziót működtet: az egészségipar, a zöld biotechnológia, a hulladékkezelés és bioenergetika, valamint az informatika és a gazdaságfejlesztés területén, ez lényegében lefedi a városban folyó kutatásfejlesztési tevékenységeket – fogalmazott az egyetemi tanár.

A vállalkozás tovább viszi a 2005-ben létrejött Dél-alföldi Élet- és Anyagtudományi Kooperációs Kutatási Központ projektjeit és idővel „becsatornázza” a támogatási időszakuk végéhez közeledő egyetemi tudásközpontok programjait is. A kutatók segítséget kapnak az adminisztráció és a menedzsment területén, a fejlesztési igényekkel jelentkező cégeket pedig a legjobb helyre irányítják – mondta Kiricsi Imre.

Az egyetem és az akadémia elsősorban azért választotta a kutatásfejlesztés elősegítésére a részvénytársasági formát, mert ilyen típusú tevékenységre már csak gazdasági társaságok nyerhetnek uniós és hazai támogatást. A cég azonban a későbbiekben a fejlesztéseket hasznosító vállalkozások ernyőszervezete is lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

MTA-közgyűlés: nem kapunk elég pénzt

Hiller István oktatási és kulturális miniszter azt javasolta a Magyar Tudományos Akadémia 177. közgyűlésén kedden, hogy kezdődjenek tárgyalások a tudós testület és a kormányzat képviselői között a több évre szóló költségvetési támogatás meghatározásáról.

MTI Itthon

Az MTA-elnök az ország "lefejezéséről” beszélt

Az ország "lefejezését" jelentené a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint a jövő évi költségvetési törvényről szóló javaslat azon rendelkezésének érvénybe lépése, amely szerint a közalkalmazotti és köztisztviselői jogviszony 65 éves korban kötelezően megszűnik.

MTI Tech

Megállapodást kötött az MTA és a szabadalmi hivatal

Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, a három évre szóló dokumentumot Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke és Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke látta el kézjegyével az Akadémia székházában.