szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német Manager Magazin online kiadása a Dow Jones-ra hivatkozva azt közli, hogy az európai olajkereskedők független iparági szervezetének fenntartásai vannak az osztrák OMV konszern és a magyar MOL esetleges egyesülésével kapcsolatban. Az Union Pétrolière Européenne Indépendante (UPEI) saját közlése szerint csütörtökön részletes állásfoglalást juttatott el az Európai Bizottsághoz az OMV fúziós szándékáról.

OMV reklám. Nem vevők rá
© hvg.hu
A MOL mindezidáig kőkeményen elutasította az osztrák konkurensének felvásárlási kezdeményezését. Az Európai Bizottság jelenleg azt vizsgálja, hogy a két olajipari vállalkozás esetleges összeolvadása milyen hatással lenne a versenyre.

Az UPEI tagjai gondterheltek amiatt, hogy milyen várható hatásai lennének egy ilyen összeolvadásnak: a közép-európai térség olaj- és gázpiacán a versenyt jelentős mértékben és visszafordíthatatlanul korlátozná az iparági koncentráció.

Sok helyi piacon a versenytársak ki lennének zárva, ami olyan negatív hatásokkal járna, mint a magán- és az ipari fogyasztókkal szemben megnyilvánuló jelentős árdrágulás – állítja a kereskedők szövetsége. Az OMV-nek és a MOL-nak már most is meghatározó, sőt helyenként monopóliumszerű a helyzete a finomítás, a nagy- és kiskereskedelem, valamint a kerozinpiacon Ausztriában, Magyarországon, Szlovákiában és Romániában.

Mindezek mellett a két társaság birtokolja a térség energetikai infrastruktúrájának nagy részét, vagyis a finomítókat, a tárolókapacitásokat és a vezetékeket. A felvásárlással az OMV a legnagyobb konkurensét, a MOL-t tudná eltüntetni a piacról.

Európa más részeiben sem várható a verseny szempontjából kedvező változás a két konszern összeolvadásától. AZ UPEI ezzel összefüggésben az európai árampiacra utalt, ahol a koncentrációs folyamat már a verseny korlátjává vált, és folyamatosan növekvő végfelhasználói árakat okozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb panaszok a lex Mollal kapcsolatban

Újabb, befektetői panaszokat is vizsgál az Európai Bizottság a lex Mol néven emlegetett magyar törvény ügyében - derül ki abból a válaszból, amelyet Charlie McCreevy belső piaci biztos adott egy brit európai parlamenti képviselőnek, a liberális Bill Newton Dunn-nak.

MTI Gazdaság

A Mol folytatta a saját részvények vásárlását

A Mol Nyrt. február 13-án 80537 darab Mol részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), darabonként 24088 forintos átlagárfolyamon – közölte az olajipari társaság csütörtökön a BÉT hivatalos honlapján. A tranzakciót követően a társaság 2354311 darab "A" sorozatú, valamint 578 darab "C" sorozatú részvényt birtokol.