szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz adóhatóság több mint hétmillió dollár adóhátralékot követel a német Lufthansától, és napokkal ezelőtt zárolta a társaság bankszámláit.

A Kommerszant című gazdasági szaklap szerint néhány szakértő mindezt egy korábbi vitával hozza kapcsolatba: tavaly októberben a német légitársaság teherszállító leányvállalatától, a Lufthansa Cargótól megvonták a berepülési engedélyt, mivel hiába próbálták rábírni, hogy közbülső leszállásait a továbbiakban ne Kazahsztánban, hanem egy szibériai repülőtéren hajtsa végre. A Lufthansa már szerdán bíróságnál emelt panaszt az adóvizsgálat eredménye ellen.

A helyzetet jól ismerő forrás azt mondta Kommerszantnak, hogy a Lufthansának főleg a forgalmi, a szociális és az úthasználati adó terén mutatkozó hátralékokat vetik a szemére. A tavalyi adóvizsgálat a 2004-2006-os időszakot érintette, ekkor keletkezett az elmaradás. A társaság elzárkózott a követelés önkéntes teljesítésétől, és a kettős adózás elkerüléséről szóló orosz-német egyezményre hivatkozott.

A Lufthansánál sem Németországban, sem Oroszországban nem kívántak nyilatkozni az ügyről. Moszkvában csupán annyit mondtak, hogy a társaság működik, irodái nyitva vannak, és gépei repülnek. Nem tudni, hogy mennyi pénz van a zárolt számlákon.

Egy jogász a lapnak elmondta: a bankszámlák zárolását, illetve egészen pontosan a tranzakciók leállítását gyakran alkalmazzák adóügyekben, mégpedig gyakorlatilag függetlenül a tartozás mértékétől és az adó jellegétől. A tilalom feloldását bírósági úton rendszerint nem lehet elérni, csakis a hátralék rendezésével.

Hasonló adókövetelésekkel találkozott már Oroszországban többek között a török és a fehérorosz légitársaság, valamint a holland KLM: az előbbi kettő esetében a hatóság elérte a tartozás rendezését, a KLM bíróság bevonása nélkül rendezte a kérdést.

A lap szerint a német társasággal szembeni adókövetelés nyilvánosságra hozatala többeket emlékeztetett arra, hogy tavaly november végén megvonták az Oroszország légterének használatára szóló engedélyt a Lufthansa Cargótól, a Lufthansa teherszállító leányvállalatától. Az orosz közlekedési minisztérium ugyanis úgy látta: sérti a kormányközi megállapodásokat, hogy a Lufthansa Cargo Európából Délkelet-Ázsiába tartó gépei a közbülső leszállást a kazahsztáni Asztanában hajtják végre, mert ez lehetővé teszi a transz-szibériai útvonal használati díjának elkerülését. Végül megállapodás született, hogy több orosz repülőteret megvizsgálnak a közbülső leszállás lehetősége szempontjából, s így március 28-ig meghosszabbították a Lufthansa légtérhasználati engedélyét.

Egy német szakértő úgy nyilatkozott a lapnak: nem kizárt, hogy az adókövetelés a Lufthansára gyakorlandó nyomás eszköze, ellenkező esetben ugyanis a hátralék ügyét a nyilvánosság bevonása és a bankszámlák zárolása nélkül el lehetett volna intézni.

A moszkvai közlekedési minisztériumban nem kívántak nyilatkozni az ügyről, de a Kommerszant egyik magas beosztású forrása állította: kizárt, hogy a novemberi ügy állna az adókövetelés mögött, annál is inkább, mert a Lufthansa Cargóval kapcsolatban március 13-ra kitűzték már a következő tárgyalási fordulót.

Egy további orosz szakértő azonban úgy vélte: az adóhatóság eljárása miatt az orosz fél kerülhet bajba, ha Németország, vagy netán más EU-tagállamok is hasonló ellenlépéseket tesznek az orosz légitársaságokkal szemben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Véglegesen csődöt jelentett a Jukosz

Az illetékes moszkvai feljebbviteli bíróság szerdán véglegesen fizetésképtelennek nyilvánította az egykor mintegy húszmilliárd dolláros piaci értékű Jukosz orosz olajipari vállalatot.

MTI Világ

Újabb vádakat emelhetnek Hodorkovszkij ellen

Az orosz főügyészség még csütörtökön vagy pénteken újabb vádakat emelhet Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz olajcég volt vezére és vele együtt nemrég elítélt üzlettársa, Platon Lebegyev ellen a Kommerszant szerint.

MTI Gazdaság

Jukosz: amerikai részvényesek pere a visszaállamosítás miatt

A Jukosz orosz olajcég amerikai részvényeseinek egy csoportja polgári pert indított egy washingtoni bíróságon az orosz állam és egy sor orosz vállalat ellen, azzal gyanúsítva őket, hogy összeesküdtek a Jukosz visszaállamosítására tulajdonosainak kártalanítása nélkül - jelentették orosz hírközlő eszközök a Financial Times című brit lapra hivatkozva.

MTI Gazdaság

A Jukosz után a Gazprom is adócsapdába került

A legnagyobb orosz olajtársaság, a Jukosz és a második számú orosz mobilszolgáltató, a Vimpelcom után a világ legnagyobb gáztársasága, a Gazprom is fölkerült az orosz kormány adóüldözötteinek listájára.