szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

E-mailek és sms-ek százezrei árasztották el a kínai fogyasztókat az elmúlt napokban a német áruk vásárlásának bojkottjára szólítva fel őket. Kínai internetes oldalak és sms-ek az olimpiai láng párizsi körútját övező botrány, valamint a dalai láma támogatása miatt a francia termékek bojkottjára is felszólítanak.

Szerdai berlini sajtóértesülések szerint az "áradat" legfőképp Pekinget érinti. Az üzenetekben az a felhívás áll, hogy a kínai vásárlók legalább a nyári olimpiai játékokig kerüljék a Made in Germany felirattal ellátott termékek vásárlását, s indokként a tibeti ellenállási mozgalom, illetve a dalai láma támogatása szerepel.

Német szakértők szerint egyelőre nem tudni, ki, illetve milyen szervezet áll a kampány mögött, de a kínai kormány nyilvánvalóan jóváhagyta az akciót. A kínai hatóságok szigorúan ellenőrzik mind az internetet, mind a mobiltelefon-hálózatot, ezért szinte kizárt, hogy mindez tudtuk nélkül történjen – vélekedtek a szakértők.

Az e-mailek és az sms üzenetek azt követően kezdtek villámgyorsan terjedni, hogy az elmúlt hét végén ismertté vált: Tibet szellemi vezetője májusban újabb németországi látogatásra készül.

A dalai láma legutóbb tavaly szeptemberben járt Berlinben, s fogadta őt Angela Merkel kancellár is. Az őszi vizit jelentős feszültséget eredményezett a német-kínai kapcsolatokban, s Peking az év végéig tartó diplomáciai, illetve gazdasági "szankciókat" léptetett életbe Németországgal szemben.

Értesülések szerint a pekingi külügyminisztérium már tiltakozott a dalai láma újabb látogatása ellen, amit ugyanakkor a kancellár távolléte miatt a lámát fogadni kívánó Norbert Lammert parlamenti házelnök határozottan elutasított. A német áruk vásárlásának bojkottjára felszólító kampány ezt követően kezdődött.
Kína rendkívül fontos exportpiac a német ipar számára. A német autók, ruházati cikkek, kozmetikai cikkek és mosószerek különösen népszerűek a távol-keleti ország vásárlóinak körében.

A franciák sem maradnak ki (Oldaltörés)


Kínai internetes oldalak és sms-ek az olimpiai láng párizsi körútját övező botrány, valamint a dalai láma támogatása miatt a francia termékek bojkottjára is felszólítanak.

A francia sajtó szerdai beszámolója szerint ismert kínai internetes fórumokon bloggerek és ismeretlenek sms-ek ezreiben arra kérik a kínaiakat, hogy május 1-től ne vásároljanak többet a francia Carrefour hipermarketek kínai üzleteiben, s a francia luxustermékek - LVMH, Christian Dior, Louis Vuitton - bojkottjára is felszólítanak.

A kínai külügyminisztérium szóvivője pekingi sajtótájékoztatóján nem volt hajlandó elítélni a Franciaország elleni kampányt, és úgy vélte, hogy "ennek az egésznek megvan az oka".

A üzenetek szerint a francia nép és kormány komolyan megsértette az olimpiai lángot és a kínai nép érzelmeit, a franciák nagy része Tibet-barát, a francia cégek anyagilag támogatják a dalai lámát, és a francia köztársasági elnök már jelezte, hogy bojkottálni fogja az olimpiát. Valójában Nicolas Sarkozy a kínai kormány és a dalai láma közti párbeszéd megindulásától tette függővé részvételét a megnyitóünnepségen.

Ezekre az érvekre hivatkozva kérik Kínában ismeretlenek a Carrefour üzletlánc termékeinek és egyéb francia luxuscikkeknek a bojkottálását, és arra kérnek mindenkit, hogy a tiltakozó sms-eket legalább húsz embernek küldjék tovább. Francia újságírók szerint az akció elindítói elérhetetlenek, semmilyen megkeresésre nem reagálnak. A kínai internetes fórumozók 91 százaléka viszont pozitívan fogadta a bojkott ötletét.

A világ második legjelentősebb hipermarket-hálózata, a Carrefour 122 kínai üzletében kínált áru nyolcvan százaléka kínai, amelyet több, mint 22 ezer kínai beszállítótól vásárolnak. A francia cég 40 ezer embert foglalkoztat Kínában, 98 százalékuk kínai. A Carrefour bevételének 9 százalékát adja a kínai piac.

A France Info hírrádióban megszólaló francia szakértők szerint ezért elsősorban a kereskedelmi konkurenciának állhatott érdekében a politikai helyzetet kihasználva egyes márkák ellen célzott, lejárató kampányt indítani. Véleményük szerint a kampány nem a kínai kormánytól indult el, az viszont nem állította le, pedig meglennének rá a lehetőségei.

A Carrefour párizsi vezetősége ezért közleményben emlékeztetett, hogy a kezdetektől támogatták Peking jelöltségét az olimpia megrendezéséhez, nem szponzorálnak senkit az olimpián, és hogy azok az információk, amelyeket a cégnek a kínai belpolitikai helyzetben és a nemzetközi kapcsolatokban betöltött bármilyen szerepéről terjesztenek egyesek, hamisak és megalapozatlanok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gyanúsan viselkedő tibeti légi utasokat vettek őrizetbe Kínában

Őrizetbe vette a kínai rendőrség egy belföldi repülőjárat öt utasát, feltehetően tibetieket, akiknek "gyanús megjegyzései" miatt vissza kellett fordítani a gépet fél órával a felszállás után - írta a Southern Metropolis Daily című kínai napilap hétfői internetes kiadásában.

MTI Gazdaság

A német gazdaság nyakán a kínai

A kínai gazdaság 11,9 százalékkal bővült a múlt évben, meghaladva az előzetes becsléseket. A kínai gazdaság ezzel közel jutott ahhoz, hogy megelőzze a német gazdaság méretét és a világ harmadik legerősebb gazdaságává váljék.