szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pénzügyminisztérium a jelenleg belátható európai és világgazdasági folyamatok alapján azt várja, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2008-tól, de különösen 2009-től már újra javulni fog, amikorra a konvergencia program céljainak teljesülésével a túlzott államháztartási hiány is megszűnik - áll a konvergencia program végrehajtásáról szóló kormányzati jelentésben.

A jelentésben a PM utal arra, hogy a kormányzati szektor 2007-es eredményszemléletű hiánya 5,5 százalék lett, ami a konvergencia programban eredetileg megjelölt célnál 1,3 százalékponttal, a tavaly novemberben előrejelzettnél pedig 0,7 százalékponttal jobb mutató. A kormány változatlanul eltökélt a reformok végigvitelében és azok megvalósítását szélesebb társadalmi konszenzus megteremtésével kívánja megalapozni - áll a jelentésben.

A PM a hiánycél túlteljesítésének sikerét több elemnek tulajdonítja: szigorodott az adó- és járulékbeszedés kontrollja, szélesedett az adóalap, visszaszorult a fekete gazdaság. A hiánycsökkentést segítették elő az államháztartás kiadási oldalán megvalósított korrekciók. A hiány lecsökkentéséhez a bevételek növelése és a kiadások csökkentése körülbelül fele-fele arányban járult hozzá - áll a jelentésben.

A PM a kiigazítás törvényszerű mellékhatásaként említi a magyar gazdaság növekedési ütemének lassulását, utalva arra, hogy 2007-ben a GDP csak 1,3 százalékkal növekedett. A megtorpanás a tárca szerint átmeneti, amit az igazol, hogy a növekedést elsősorban az állam által nyújtott szolgáltatások visszaesése és két kis súllyal rendelkező ágazat, a mezőgazdaság és építőipar konjunkturális tényezőkre kevésbé visszavezethető gyengélkedése fogta vissza.

Az ipari termelés tavaly is 8,1 százalékkal nőtt, és ez a trend folytatódni látszik. Tavaly kedvezően alakult a külkereskedelmi forgalom is. A magyar gazdaság külső és belső egyensúlya egyaránt jelentősen javult. Nem hozták meg a várt eredményt a foglalkoztatottság növelésére tett kormányzati erőfeszítések össznemzeti szinten - tartalmazza a jelentés.

Kedvezőtlen külső hatások, az energiahordozók és az élelmiszerárak világpiaci árnövekedése is hozzájárultak az infláció átmeneti emelkedéséhez, illetve idei lassúbb mérséklődéséhez. A jelentést az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésén vitatja meg, majd azt követően a Pénzügyminisztérium elküldi Brüsszelbe az Európai Bizottság és a Tanács számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!