Tetszett a cikk?

Nem az uniós költségvetésből kapná Magyarország a 25,1 milliárd dolláros készenléti hitel EU-s hányadát, hanem a pénzt a brüsszeli bizottság venné fel a pénzpiacról, s adná tovább hitelként.

Ilymódon a pénzfolyósítás nem érintené a 2007-2013-as pénzügyi időszakra már kialkudott uniós költségvetést. A pénzszerzés módjáról az unió gazdasági és valutaügyi biztosának, Joaquin Almuniának a szóvivője beszélt, Amelia Torres. Őt idézi mai számában a bécsi Die Presse, amely mindazonáltal rendkívüli tartja az unió pénzügyi injekcióját.

Ilyet utoljára Olaszország kapott a szervezettől 1993-ban, az akkor még lírában fizetett többmilliárd eurónak megfelelő összeget az európai bizottság szervezte, a pénzt a tagállamok adták össze. Torres szerint országonként maximum 12 milliárd eurót tud az unió „végveszélyben” folyósítani.

Földvári Zsuzsa/ Bécs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nem muszáj, de érdemes egyeztetni az IMF-megállapodásról

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő megállapodás nem tartozik abba a körbe, amelyről az alkotmány szerint feltétlenül a parlamentnek kellene döntenie, ám a politikai súlya miatt érdemes mérlegelni, hogy az Országgyűlés megtárgyalja-e - nyilatkozta Lövétei Istán alkotmányjogász kedden.

MTI Gazdaság

Az EU engedékenyebb lenne az államháztartási hiánnyal szemben

A pénzügyi válság idején az euróövezethez tartozó országok ismét erősebben eladósodhatnak - írta kedden brüsszeli európai bizottsági forrásokra hivatkozva a Handelsblatt. A tekintélyes német üzleti és egyben politikai napilap az említett forrásokat idézve arról tudósított, hogy Joaquín Almunia pénzügyi biztos hajlandó lemondani a büntetőeljárás beindításáról, ha az eurótérséghez tartozó államok az államháztartási deficit tekintetében csak csekély mértékben és átmenetileg lépik túl a hazai össztermék (GDP) megengedett 3 százalékát.

MTI Gazdaság

Der Standard: drága hitel Magyarországnak

Drága hitel Magyarországnak címmel közölt szerkesztőségi cikket szerdai számában a Der Standard osztrák liberális lap, egyebek között rámutatva: miközben a kormányok világszerte konjunktúracsomagok kidolgozásán fáradoznak, Magyarország ezzel ellentétes úton jár.