szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A budapesti tőzsdei részvények és a forint október közepétől tartó mélyrepülésében a nemzetközi hitelminősítők Magyarországot elmarasztaló véleményei is vastagon benne vannak.

Előbb, október 15-én az amerikai Standard and Poor’s (S&P) helyezte kilátásba, hogy leminősíti Magyarországot, attól tartva, hogy a teljes államadósság jelenlegi – az S&P által a GDP 67 százalékára tett – aránya a külföldi forrásokhoz jutás megdrágulása és szűkössége miatt nőhet. Alig két nappal később a brit Fitch Ratings rontotta stabilról negatívra az ország adósbesorolását, arra hivat-kozva, hogy a globális pénzügyi válságból eredő sokk és az immár biztosra vehető euróövezeti recesszió növeli a magyar adóskockázatot.

A nemzetközi hitelminősítők negatív kicsengésű megnyilatkozásaira – leminősítéseikre vagy az azokat valószínűsítő kilátásrontásaikra – mindig is érzékenyen reagálnak a pénz- és tőkepiacok.

A mostani befektetői fogadtatás azért meglepő, mert az utóbbi időben egyre többen feszegetik a hitelminősítők felelősségét a válság kialakulásáért, még az Európai Bizottság is foglalkozik e kérdéssel. A hitelminősítők szavahihetősége elsősorban azért kérdőjelezhető meg, hogy téves becsléseket adtak a másodrendű jelzáloghitelekkel fedezett értékpapírokról, azokat úgy osztályozták, hogy meg sem vizsgálták a mögöttük lévő rossz hiteleket. Vita folyik arról is, vajon a hitelminősítőknek mikor és hogyan kell megszólalniuk.

A cikket teljes egészében megtalálja a legfrissebb HVG-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyarország hitelminősítése: növekvő reformfáradtság

A Standard & Poor's illetékes londoni igazgatója szerint politikai meggyőződéstől függetlenül "kiábrándultság" tapasztalható Magyarországon a megszorító intézkedések miatt, ami nehezíti a reformprogram végrehajtását. Más londoni elemzők azonban derűlátóbbak a hitelminősítőnél; főleg az adócsökkentési tervekkel kapcsolatos aggályaival nem értenek egyet.

MTI Gazdaság

Lámfalussy: a hitelminősítők felelőssége nagy a mostani válságban

Lámfalussy Sándor, az „euró atyja”, az Európai Monetáris Intézet egykori első embere szerint megdöbbentő, hogy most derült ki, a nemzetközi rangú hitelminősítők felelőssége mennyire nagy a jelenlegi nemzetközi pénzpiaci válságban, amely az amerikai jelzálogpiacról indult ki.

MTI Gazdaság

Budapest elsőrendű hitelminősítést kapott

Budapest elsőrendű "A2"-es adóskockázati besorolása erőteljes pénzügyi teljesítményt és jó likviditási helyzetet tükröz, áll a Moody's Investors Service pénteken Londonban kiadott éves jelentésében, amely rövid időn belül a második kedvező Moody's-elemzés a magyar főváros gazdálkodásáról.