szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vissza fog emelkedni 100 dollár fölé az olajár, amint megindul a világgazdaság kilábalása, 2030-ra pedig 200 dollár felett lesz a nyersolaj hordója – áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) készülő éves jelentésében. Londoni befektetési banki elemzések szerint az olaj már jövőre ismét 100 dollár fölé drágul.

A jövő héten megjelenő IEA-előrejelzés szerint, amelynek tervezetéből a csütörtöki Financial Times idéz, a piaci egyensúlytalanságok okozhatnak ugyan időleges áresést, azonban egyre nyilvánvalóbb, hogy az olcsó olaj időszakának vége.

A fejlett ipari térség energiaellátási figyelőszolgálatának szerepét betöltő szervezet a kétszeresére emelte a 2030-ra szóló hosszú távú árelőrejelzését, amely tavaly még 108 dollár volt hordónként. Az IEA szerint 2008 és 2015 között folyamatosan 100 dollár felett lesz az átlagos éves olajár.

A szervezet arra a várakozására alapozza ezt a prognózist, hogy a kitermelő cégek nehezen tudják majd pótolni a művelés alatt álló régebbi olajmezők hozamának várt, meredek csökkenését.

A jelentés szerint a jelenlegi globális energiaellátási és fogyasztási folyamatok nyilvánvalóan fenntarthatatlanok. Az IEA szerint a világ olajipari cégeinek már 2010-ig olyan beruházásokat kell vállalniuk, amelyek eredményeként Szaúd-Arábia – napi 7 millió hordós – termelésével csaknem egyenlő mennyiségű pótlólagos olaj nyerhető ki, mert csak így lehet megakadályozni a globális ellátás összeroppanását a következő évtized közepéig.

A jelentés úgy becsüli, hogy a világ olajiparának 2030-ig minden évben 350 milliárd dollár értékű beruházást kell végrehajtania a jelenlegi olajmezők meredek hozamcsökkenésének ellensúlyozására és új olajforrások fellelésére. Az IEA szerint a világ olajmezőinek hozama évente 9 százalékkal csökken.

Más olajipari elemzők szerint a globális nyersolajtermelés már évekkel ezelőtt túljutott csúcspontján. Az Energy Watch Group nevű szakértői műhely néhány hónapja Londonban kiadott elemzése szerint ez már 2006-ban – az iparági konszenzusnál több évvel korábban – megtörtént, elsősorban a fő kitermelő térségek termelési potenciáljának vártnál korábbi és nagyobb mértékű hanyatlása miatt.

Az Energy Watch Group a továbbiakban a globális termelés drámai zuhanását jósolja: előrejelzése szerint a tavalyelőtt elért, átlagosan napi 81 millió hordós csúcstermelés után 2020-ban 58 millió, 2030-ban már csak 39 millió hordó – vagyis a csúcsértéknek kevesebb mint a fele – lesz a világ napi nyersolajtermelése.

A Barclays Capital londoni befektetési csoport éppen csütörtökön kiadott havi olajpiaci elemzése azt írja: a mostani olajárzuhanás szokatlan velejárója az a gyorsaság, amellyel a kínálati oldal reagált rá.

A ház szerint az ágazat a lefelé tartó árciklus nagyon korai szakaszában jegelt nagyon jelentős beruházásokat. A folyamat üteme drámaian meghaladja a korábbi árcsökkenési ciklusok idején tapasztaltat: még 1998-1999-ben, a 10 dollárig zuhanó olajár időszakában sem lassultak ilyen hirtelen és ennyire jelentősen a beruházások, mint most.

A Barclays Capital londoni elemzői szerint rövid távon valószínűsíthető a keresleti oldal komoly gyengülése, amelyet az OPEC-kínálat meredek visszafogása kísér, de a jelenlegi kapacitásbővítési szünet az árgörbe későbbi szakaszain súlyos örökségnek bizonyulhat.

A ház megfogalmazása szerint talán korai még azt gondolni, hogy a 90 dollár az új 20 dollár (az olajárak tekintetében), de az valószínű, hogy a 90 dollár alatti árakkal jellemzett időszakok növelik a hosszú távú ellátási kockázatokat.

A cég előrejelzési táblázata szerint a két fő globális olajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) és a Brent átlagára az idei negyedik negyedévben 77,80, illetve 75,10 dollár lesz a második negyedévben mért 123,80, illetve 122,80 dolláros átlag után, 2009 utolsó negyedére azonban már 118, illetve 116,70 dolláros átlagot jósolnak a Barclays Capital londoni elemzői.

A ház 2008 egészére 104,40 és 102,80 dolláros, 2009-re 105,20 és 103,60 dolláros, 2010-re már 126,10 és 121,30 dolláros átlagárat vár a két irányadó olajféleségre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jobban beleszólna az olajárakba Oroszország

Oroszország nagyobb befolyást szeretne a világpiaci olajárak alakításában, ezt pontosabb termelési előrejelzésekkel, és az olajmezők leállításával, majd későbbi kiaknázásával akarja elérni

hvg.hu Tech

Olajat eszünk, olajban fürdünk, olajon járunk

A fekete arany ára az elmúlt években az egekbe szökött, ennek első hatásaként pedig a benzin is jelentősen drágult. A kőolaj azonban nem csak üzemanyagunk alapköve, lássuk, hogy milyen egyéb területeken kell felkészülnünk hasonlóra a tartósan magas olajárak mellett.

hvg.hu Gazdaság

A zuhanó olajárak elhozhatják a kamatvágások időszakát

Az olajárak hirtelen visszaesése segíthet az infláció mérséklődésében és kedvezőbb helyzetbe hozhatja a jegybankokat, így az alacsonyabb kamatszintek is hosszabb ideig maradhatnak fenn – véli Pallag Róbert a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere.

MTI Gazdaság

Jelentősen csökken az olajár

Jelentősen, Londonban közel három dollárral, New Yorkban három dollárt meghaladó mértékben esett a kőolaj ára csütörtökön késő délután.

MTI Gazdaság

London: fordulóponthoz közelednek az olajárak

A korábbi előrejelzéseknél jóval kisebb lesz az idén a világgazdaság olajkeresletének növekedési üteme, és így az olajárak is hamarosan fordulóponthoz érkeznek, jósolta szerdán az egyik vezető londoni befektetési csoport. Az olajpiaci fordulatot más nagy londoni házak is most már mind nagyobb biztonsággal valószínűsítik.