szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági csúcson a kormány azt javasolja majd, hogyha az állam a jövőben nem fizet időben partnereinek, akkor ugyanúgy késedelmi kamat terhelje, mint a gazdasági élet más szereplőit hasonló esetben - mondta a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc kifejtette, ez a javaslat az állam megbízható fizetési készségét növeli majd. A miniszterelnök elmondta, ha a legnagyobb ellenzéki pártnak valóban van egy olyan, több mint 1 000 milliárd forintos valós adócsökkentési programja, amelyik például nem veszélyezteti az egyensúlyt és a szociális biztonságot, akkor azt meg kell valósítani. Hozzátette: nem szabad megfosztani a választókat, az országot attól, hogy megismerjék ezt a programot.
   
A miniszterelnök azt kérte, "akinek van a zsebében egy ilyen program", az tegye világossá miből finanszírozná és hogyan illesztené a költségvetésbe. "Tudok támogatni egy ilyen programot akkor, ha többet hoz a konyhára, mint amennyi kárt okoz"-tette hozzá.
   
A Befektetői Tanács ülésén elhangzottakról a miniszterelnök elmondta, hogy a hozzászólók egyöntetűen úgy vélték, amit a kormány és jegybank az elmúlt hetekben a pénzügyi válság enyhítésére tett, az sok tekintetben példaértékű volt, és védte az ország érdekeit. Hozzátette: a küzdelemnek még nincs vége, az elhúzódó gazdasági válsággal szemben is védekezni kell.
   
Kérdésekre válaszolva a miniszterelnök elmondta, hogy a Nemzetközi Valutatalap (IMF) pénzügyi csomagja egyrészt a bankmentést szolgálja, másrészt az állam finanszírozását biztosítja, növeli a nemzetközi tartalékait. A pénzt nem lehet beruházásokra, bérekre és szociális kiadásokra költeni.
   
Hangsúlyozta, az ország nem vett fel több hitelt, az IMF csomag 4,9 milliárd dolláros részének lehívásával, a keddi lehívás csak azt tette lehetővé, hogy rögtön hozzáférjen a pénzhez, ha szükség lesz rá, azaz "behoztuk a spájzba a pénzt, hogy kéznél legyen".
   
A sajtótájékoztatón Sugár András, a Befektetői Tanács társelnöke kifejtette: az országnak ebben a helyzetben az együttműködés kultúráját kell kialakítania, s nemcsak politikai értelemben.
   
A társelnök elmondta azt is, hogy a magyar gazdaság 70 legnagyobb befektetőjét tömörítő tanács szerint nem lehet lemondani a gazdasági versenyképesség javításáról, aminek egyik fontos tényezője, hogy mekkora az élőmunka költsége. Éppen ezért nagyon fontos, hogy csökkenjek az ezt terhelő adók és illetékek - tette hozzá.
   
Sugár András szerint nem lehet lemondani arról sem, hogy új piacokat keressenek a termékeknek, főleg akkor, amikor az eladási lehetőségek beszűkülnek a világon. Új, lehetséges piacként például Oroszországot említette.
   
Sugár András azt is fontosnak tartotta, hogy megtalálják az eszközöket és finanszírozási forrásokat ahhoz, hogy a nehéz időszakokat átvészeljék a vállalkozások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: egyelőre csak szándéklevél született az IMF-szerződésről

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) hétfő éjszakáig bezárólag egyetlen hivatalos írásos dokumentum sem került aláírásra, az első hivatalos dokumentumot - egy szándéklevelet - hétfő éjszaka írta alá a Magyar Nemzeti Bank elnöke és a pénzügyminiszter, ezért eddig nem is lehetett mit nyilvánosságra hozni - közölte az MTI-vel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden Madridban.

MTI Itthon

Gyurcsány csúcsra járatná Orbánt

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének; azt kéri tőle, hogy "az ország, az emberek és a magyar vállalkozások érdekében" gondolja újra korábbi véleményét, és vegyen részt a gazdasági csúcson.

MTI Világ

Gyurcsány a válság kezeléséről beszélt Brüsszelben

A reálgazdasági válság „közös kezelésére”, a növekedés és a foglalkoztatás fenntartására irányuló európai stratégia kidolgozását várja Magyarország az EU-tól – jelentette ki az uniós állam- és kormányfők pénteki rendkívüli csúcstalálkozója előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Brüsszelben.

MTI Gazdaság

A kormány elhúzódó gazdasági recesszióra számít

A kormány az elhúzódó reálgazdasági válság közepette négy jelenség kezelését tartja kiemelten fontosnak: a szűkülő pénzügyi források és a zsugorodó exportpiacok ellensúlyozását, valamint a növekvő munkanélküliség mérséklését és a versenyképesség fokozását - derül ki a miniszterelnök által összehívott csütörtöki gazdasági csúcs résztvevőinek elküldött vitaindítóból.