szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Török lapbeszámolók szerint Katar is fontos beszállítója lehet a Nabucco gázvezetéknek. A katari emír a török miniszterelnökkel Isztambulban folytatott megbeszélésein pozitívan reagált az erre vonatkozó felvetésre.

Katar egyike a földgázban leggazdagabb országoknak, a Nabucco-projektbe való bekapcsolódása jelentősen növelhetné a vezeték ellátását. A résztvevő országok vezetői július 13-án Ankarában írták alá a kormányközi megállapodást a Nabucco földgázvezetékről, amely a tervek szerint 31 milliárd köbméter kapacitású, 3300 kilométer hosszú lesz. A csővezeték Törökországból, a török-grúziai, illetve a török-iráni határról indul, és Bulgárián, Románián, valamint Magyarországon áthaladva az ausztriai Baumgartennél végződik. Várhatóan 2014-ben kezd gázt szállítani, maximális kapacitása 2020-ra épül ki. A beruházás költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró.

Az évi 31 milliárd köbméteres kapacitásnak eddig jó egyötödét sikerült biztosítani, miközben az EU éves gázfogyasztása 600 milliárd köbméter. Továbbra is kérdéses, hogy szállítóként bekapcsolódik-e Irán a programba. Az Egyesült Államoknak nincs kifogása az ellen, hogy Oroszország részt vegyen a Nabucco programban, ellenzi azonban Irán részvételét. A török miniszterelnök viszont kiállt Irán bevonása mellett.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ma írják alá a Nabucco-megállapodást

Aláírják ma Ankarában a Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodást az érintett országok vezetői. Közben komoly nehézségek támadtak a konkurens orosz-nemzetközi Déli Áramlat gázvezeték ügyében.

MTI Gazdaság

Előny a Nabuccónál, de a feltölthetőség fő probléma marad

A Nabucco előnybe került az Oroszország által tervezett konkurens vezetékkel, a Déli Áramlattal szemben, de kulcsfontosságú probléma marad a gázzal történő megtöltése - írta a keddi orosz sajtó. Román lapkommentárok szerint a Nabucco olcsóbb ugyan, de több ismeretlen tényező övezi. A német lapok pedig "Európa harcol az energiabiztonságért", "Kis lépés előre" és ezekhez hasonló a címekkel számoltak be a Nabucco-megállapodás aláírásáról.

MTI Gazdaság

Az oroszok a Moltól akarják megszerezni a Nabucco dokumentumait

A Mol magyar olajtársaság Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint semmilyen körülmények között sem kezd együttműködésbe az orosz Szurgutnyeftyegazzal, még ha ezért fel is kell áldoznia az ellenőrzést a Zapadno-Malobalikszkoje (ZMB) olajlelőhely felett, amelynek kitermelési engedélyét az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr állami ügynökség vissza kívánja vonni – írta szerdán a Vremja Novosztyej.

MTI Gazdaság

Iráni és orosz gáz jöhet a Nabuccóba?

A török energiaügyi miniszter szerint a jövőben akár Irán és Oroszország is adhat majd gázt az Európai Unió és az Egyesült Államok által támogatott Nabucco-gázvezetéknek, noha a terv célja éppen az, hogy csökkentse Európa energiafüggőségét az oroszoktól, Irán pedig egyelőre nem számít lehetséges partnernek.