Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
A Magyar Nemzeti Bank november 15-ével kivonja a forgalomból a kétszáz forintos címletű papírpénzeket. Újabb fejezettel gazdagodik hát a magyar bankótörténelem, amely közel 250 éve, Mária Terézia uralkodása alatt vette kezdetét. A legfontosabb és legfurcsább állomásokat vettük sorra a kalapos király ügyködésétől, Kossuth akcióin és a Vörös Hadsereg trükkjein át a felülbélyegzésekig és címercserékig.
A modern bankvilág és pénzforgalom a XVIII. század terméke. Ekkorra ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy a hagyományosan fizetésre használt érmék képtelenek a megnövekedett forgalmi igényeknek megfelelni. Nehéz volt őket tárolni, elosztani és szállítani, sokba került az előállításuk, ráadásul az egyre kiterjedtebb váltóforgalom is indokolttá tette, hogy megszülessen egy új praktikusabb, és az állam által garantált értékű fizetőeszköz. A bankók megszületését persze sok vihar kísérte – a hvg.hu is foglalkozott az európai pénzügyi rendszert megrázó, de fejlődését mégis jelentős tapasztalatokkal gazdagító, 1720-ban tetőző Law-féle szédelgéssel –, de a papírpénzek elterjedését a szükségszerűség hajtotta, így semmi sem gátolhatta meg.
Az első magokat a magyar korona alatt I. József ültette el, amikor 1705. december 24-én létrehozta a Wiener Stadt Banco-t, ami neve ellenére nem elsősorban Bécs, hanem a Habsburg birodalom állami bankja lett. Az első papírpénzeket azonban csak jóval később, Mária Terézia (1740-1780) uralkodása idején, 1762. július 1-jén bocsátották ki a bank közreműködésével 5, 10, 25, 50 és 100 forintos (guldenes) címletekben, összesen 12 millió forint értékben. Ezek a bankók azonban nem voltak hosszú életűek. A hétéves háború (1756-1763) végével egy részüket beváltották fémpénzekre, a többit pedig egyszerűen megsemmisítették.
Száz gulden, azaz forint 1771-ből a Wiener Stadt Banco kibocsátásában. Már formálódott a modern papírpénz © papirpenz.hu |
A leghíresebb magyar bankókat 1848-ban Kossuth Lajos pézügyminsiztersége és kormányzósága alatt adták ki. Az első „Kossuth-bankók” (ha úgy tetszik, ezek az első magyar bankjegyek) 1848. augusztus 6-án mutatkoztak be 2 forintos címletben. Az 5 forintosok szeptember 6-án léptek piacra, majd október 8-ától az 1 forintos bankjegyek is gazdagították a pénzforgalmat. Október 22-én a 100 forintos, majd 1849. március 24-én a 10 forintos bankó is kijött Kossuth aláírásával.
Ehhez az időszakhoz kapcsolódik egy furcsa, kreatív és igen papírtakarékos pénzszaporítási megoldás. A váltópénzhiány mérséklésére 1848. január 1-jén kibocsátották a 15 és 30 pengő-krajcáros bankjegyeket. De elméretezték a mennyiséget, s a hiány megmaradt. Ahelyett azonban, hogy újabb sorozatokat nyomtattak volna, egyszerűen darabokra szelték a bankókat, s ezzel pótolták a hiányzó aprót.
Két forintos Kossuth-bankó. Több kísérletet megért © bankjegy.szabadsagharcos.org |
A szabadságharc leverésétől a kiegyezésig, sőt 1892-ig különféle osztrák papírpénzek voltak forgalomban. Az 1867-es kiegyezés után elkezdődött a korszerű arany alapú valuta kibocsátásának előkészülete. Ehhez először is szükség volt a modern nemzeti bank megalakítására.
Az Oszták-Magyar Bank (Österreichisch-Ungarische Bank) 1878-ban kezdte meg működését, s 1880-ban megjelentette az első kétnyelvű bankjegyet, amelynek az egyik oldalán német, a másik oldalán magyar szöveg volt olvasható. Ezzel párhuzamosan is különféle 1, 5 és 50 forintos címletű bankók jelentek meg, s az egységesítés csak a korona bevezetésével valósult meg.
Kétnyelvű korona bankjegy. A kék jobb volt, miint a fehér © bankjegy.szabadsagharcos.org |
A pengőrendszer felé az első lépés a Magyar Nemzeti Bank 1924-es megalakítása volt. A bank saját pénzjegynyomdát vásárolt, ahol elkezdték az új magyar pénz nyomtatását. A pénzreformról és az infláció megfékezéséről (amely a pénz történelmének egyik legjelentősebb hiperinflációjává duzzadt) a képviselőház 1924. április 18-án döntött.
Az új pénznem a pengő 100 fillért ért, illetve 1 pengőt 12 500 koronáért váltottak át, azaz a 1 millió koronás címletért 80 pengőt adtak, s 1000 korona 8 fillért ért. Az első pengő bankók még nem saját formájukban, hanem felülbélyegzett koronaként jelentek meg. Az első pengő értékjelzésű bankjegyek csak 1926. december 27-én jelentek meg a forgalomban, az. 5, 10, 50, illetve 100 pengősök keltezése azonban 1926. március 1.
Pengő Petőfi képmásával. Kezdetben jól nézett ki © bankjegy.szabadsagharcos.org |
A mai napig tartő forint-rendszer 1946. augusztus 1-jével kelt életre. A forint átszámítási arányát az 1946. július 30-án kiadott kormányrendelet a következőképpen írta elő: 1 forint = 400*1027 pengő, vagy = 400*1021 Milpengő, vagy = 400*1015 B.-Pengő, vagy = 200*106 Adópengő.
Megállapították a forint aranyértékét is: 1 forint érétke egyenlő volt 0,07575 gramm aranyéval. Ha csak a mai aranyárakat vesszük alapul, akkor az infláció azóta több mint 450 százalékos volt. Ha azonban az amerikai dollárhoz mérjük a változást (amely akkor 11,74-es árfolyamon állt), úgy a pénzromlás több mint 1500 százalékos, angol fontban viszontccsak 1000 százalék körüli.
Petőfi a 10-es forint címleten Kádár-címerrel. A kicsik mentek és nagyobbak jöttek © bankjegy.szabadsagharcos.org |
A forintos bankókon 1949-ig a Kossuth-címer, 1957-ig a szovjet mintájú „Rákosi-címer", majd 1990-ig a „Kádár-címer” jelent meg. A rendszerváltás után 1990-től pedig megjelentek az új köztársasági címerrel díszített bankjegyek. Ezek a jelenlegi kilátások szerint már csak pár évig szolgálnak, és Magyarországon beköszönthet az euró-korszak, amivel búcsút intünk az önálló magyar bankjegyek világának.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.
Közel 36 millió eurót, azaz mintegy 14 milliárd forintot kér a felszámoló a Dunaferr padlót fogott hengerművének életképes részeiért.
Az viszont még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A magyar miniszterelnök hatalma veszélyben van, de nem úgy, ahogyan azt várnánk.