szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A paksi atomerőművet is ellátó orosz nukleáris üzemanyaggyártó TVEL komoly piaci terjeszkedésbe fogott. Hosszú távú üzemanyagszállítói szerződéseket kötött Indiával és Ukrajnával, és a cseh temelíni atomerőmű kiemelt beszállítójává vált. A cég emellett erőművi felszereléseket szállít Dél-Koreának és a jelek szerint Kanadának is, új szerződései vannak Európában, s beszállt a magfúziós erőművek fejlesztésébe is.

A TVEL már tavaly tesztelte új generációs, továbbfejlesztett kísérleti üzemanyagkazettáit a Paksi Atomerőműben. A tesztüzem eredményei alapján a szakhatóság jóváhagyta a paksi atomerőmű összes blokkjának átállítását az új üzemanyagra 2010-től. Emellett az orosz vállalat kész a paksi atomerőmű tervezett új blokkjainak hosszú távú ellátására is.

A TVEL ugyancsak tavaly indította el a nukleáris üzemanyag szállítását a temelini atomerőmű 1-es blokkja számára, miután a tulajdonos CEZ úgy döntött, a tervezettnél korábban lecseréli az Egyesült Államokból érkező üzemanyagot ebben a reaktorblokkban. Azóta a tapasztalatok alapján a CEZ úgy döntött, hogy a temelini atomerőmű 2-es blokkjában is a tervezettnél korábban, már 2011-ben orosz gyártásúra cseréli az amerikai üzemanyagot. A 2-es blokk ellátásáról szóló szerződést idén írhatják alá.

A jóváhagyást követő aláírásra vár az a szerződés is, amelynek értelmében 2010 után az ukrajnai atomerőművek a TVEL-től kapják az üzemanyagot. A szerződés szerint a TVEL 10 éves távlatban legalább 12 blokkba szállít majd üzemanyagkazettákat. Ezen kívül elkészült a licenc-megállapodás a rozsdamentes acélból készült üzemanyagkazetta-alkatrészek gyártásának Ukrajnába telepítéséről is. A tervek szerint a gyártás 2010-ben indul.

Még tavaly februárban kötöttek hosszú távú szerződést 2000 tonna dúsított természetes urán-dioxid tartalmú pasztilla szállítására az indiai nyomottvizes reaktorok ellátására, továbbá 58 tonna alacsony dúsítású uránból készült pasztilla szállítására, amit a tarapuri atomerőmű 1-es és 2-es BWR reaktorblokkjaihoz szükséges üzemanyag gyártásánál használnak fel. A TVEL e szerződésekből származó összbevétele öt év alatt mintegy 700 millió dollárt tesz ki.

A TVEL tavaly beindította az alacsony hőmérsékletű nióbium-ón és nióbium-titán ötvözetű szupravezetők gyártását, s ezzel csatlakozott a Kísérleti Termonukleáris Reaktor (ITER) nemzetközi projekthez. Az orosz cég 2013-ig 170 tonnányi szupravezetőt állít elő az ITER projekthez, de 2010-től már komputertomográfokhoz is gyárt majd szupravezető vezetékeket, amelyek minőségét vezető orvosi műszergyártók fogják tesztelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!