Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Mol- és OTP-vezetőket is be akar idézni tanúként a horvát korrupció-ellenes ügyészség a Podravka-ügyben – írja egy osztrák gazdasági lap.
A horvát élelmiszeripari vállalat volt három volt vezetőségi tagja és a Fima brókercég vezetője előzetes letartóztatásban van gyanús hitelügyletek miatt. A Wirtschaftsblatt zágrábi értesülése szerint a hatóság újabb tanúk meghallgatását kezdeményezte, a lap szerint OTP- és Mol-vezetőkről lehet szó.
A korrupció és a szervezett bűnözés elleni horvát hivatal tavaly októberben kezdett nyomozni a legnagyobb horvát élelmiszeripari vállalatnál sikkasztás gyanúja miatt. A gyanú szerint a részben állami tulajdonban lévő, a tőzsdén jegyzett cég vezetői különféle pénzügyi manőverekkel − a vállalat pénzeszközeit felhasználva − felvásárolták a vállalat részvényeinek 25 százalékát.
A múlt héten vált ismertté egy „különös” hitelszerződés az OTP és a Podravka között, amely mögött Damir Polancec volt horvát gazdasági miniszter és a Mol közötti megállapodást sejtenek − írta a Wirtschaftsblatt. Beszámolója szerint a Podravka úgy vett fel az OTP-től tavaly 34 millió euró hitelt saját részvények vásárlására, hogy arra a horvát INA olajipari vállalat részvényei jelentették a fedezetet, noha a Podravkának nem voltak INA-részvényei.
Az osztrák lap idézett egy Mol-szóvivőt, aki azt mondta, hogy a vállalatot eddig nem keresték meg a horvát hatóságok. A magyar energiaipari vállalat bármikor kész együttműködni a hatóságokkal, és cáfolja a sajtóban felhozott vádakat − jelentette ki. Az OTP azt közölte, hogy minden vitatott szerződést eljuttattak a hatóságokhoz, és hogy minden törvényi előírást betartanak.
Stjepan Mesic horvát elnök korábban arról beszélt: jónak látná, ha nyilvánosságra hoznák a Podravka és az OTP szerződését, hogy fény derüljön arra, volt-e köze a horvát kormánynak és a Mol-nak a megállapodáshoz. A horvát elnök többek között arra volt kíváncsi, ki döntött az INA olajtársaság irányítási jogának átruházásáról a Mol javára. A Mol és a kormány tavaly januári megállapodása alapján az INA működtetéséért az abban 47,2 százalékos részesedéssel rendelkező magyar vállalat lett a felelős.
A Hina horvát hírügynökség korábban olyan sajtójelentéseket idézett, amelyek összefüggésbe hozták a horvát kormánynak a Mollal folytatott tárgyalásait az OTP és a Podravka közötti megbeszélésekkel. A Hina által idézett sajtóbeszámolók szerint Polancec titkos megállapodást kötött a Mollal és a Mol-résztulajdonos OTP-vel, amelynek értelmében az INA kezességet vállal az OTP által a Podravkának nyújtott hitel visszafizetéséért.
Az OTP az elnöki javaslattal kapcsolatban az MTI érdeklődésére azt közölte: mindenben eleget tesz a törvényi előírásoknak, és a külföldi társintézményekkel együttműködő magyar hatóságoknak átadta a kért dokumentációkat. Kiemelte: „a bank üzlet- és üzemvitelében konzervatív módon, a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően jár el. A hitelintézet jogkövető és etikus intézményként messzemenőkig betartja az üzleti és a banktitokra vonatkozó törvényi előírásokat, az összes üzleti partner érdekében” − állt a bank közleményében.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Batházi Tamás szerint Wladár Sándornak szexuális viszonya volt a húsz éve elhunyt, hírhedten keménykezű Széchy Tamással.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.