Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az orosz Gazprom és a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) 50-50 százalékos tulajdonosi aránnyal e héten megalapítja a Déli Áramlat Zrt.-t a tervek szerint 2015-től a Balkán felől Nyugat-Európába orosz gázt szállító vezeték magyar szakaszának üzemeltetésére.
Egyes szakértők szerint egyelőre csak megvalósíthatósági tanulmányok készülnek, a gázvezetékcégről a végső döntést 2011-ben hozzák meg. A társaság induló alaptőkéje ötmillió forint, elnöke Erős János, az MFB vezérigazgatója.
A gázvezeték magyar szakaszáról 2008-ban egyezett meg a magyar és az orosz kormány, az előkészítésre akkor jelölték ki az állami tulajdonú MFB-t (noha a piaci szereplők a Mol részvételére számítottak). A magyarországi szakasz beruházási költségét korábban 700 millió euróra becsülte a kormányzat, az ebből a magyar félre jutó 350 millió euró 20 százalékát kell önrészként vállalni, a többit az MFB adja.
Magyarország a Déli Áramlaton keresztül a nagyjából az éves hazai fogyasztással egyenlő évi 10-15 milliárd köbméter gáz tranzitdíjához (5-10 milliárd forinthoz) jutna, a megtérülés a becslések szerint 20 év.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.