Bencsik már többször üzent az energiacégeknek: új világ jön

Azoknak az energia-szolgáltatóknak, amelyek nem elégszenek meg a tisztességes profittal, nem muszáj Magyarországon maradniuk - mondta Bencsik János a Nemzetgazdasági Minisztérium energiastratégiáért és otthonteremtésért és felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek.

  • hvg.hu hvg.hu
Bencsik már többször üzent az energiacégeknek: új világ jön

Az államtitkár szerint elgondolkodhatnak a hazánkban működő energia-szolgáltatók, hogy a változó szabályozási környezetben akarnak-e még Magyarországon tevékenykedni. Bencsik János hozzátette, hogy számít azoknak a szolgáltatóknak az együttműködésére, amelyek megelégszenek a tisztességes profittal.

Az államtitkár szerint a korábbi szabályozási környezet az energetikai vállalatoknak kedvezett, ami hátrányosan érintette Magyarország versenyképességét, ezért kell változtatni. A politikus a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének szakmai konferenciáján beszélt az átalakuló energia-takarékossági támogatási rendszer főbb elemeiről.

A politikus egy nappal korábban, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület vándorgyűlésén is hasonló üzeneteket fogalmazott meg: a körvonalazódó energia-stratégia új megállapodásokon fog alapulni, amelyben szerepet kap a természeti és társadalmi erőforrások megújulása, visszapótlása is, de tisztességes és méltányos profitlehetőséget biztosít az energiaszektor számára is. Ez azt jelenti, hogy nagyon érzékeny területekbe is bele kell nyúlni az elkövetkező hónapokban, és egyebek közt újra kell gondolni a kötelező átvételi rendszer működését, átvételi árait is – fogalmazott az államtitkár.

Hozzátette: úgy kell az új alkukat megkötni, hogy a hazai vállalkozói háttér is a lehető legtöbbet tudjon profitálni belőle, a lehető legtöbb munkahelyet megteremtve. „Az energiagazdálkodásban, az energiapolitikában véget ért a ritka forintok ideje, és eljött a sűrű filléreké, amelyekért le kell hajolni még akkor is, ha ez fáradságos munka” – fogalmazott előadásában Bencsik János. Mint kifejtette, drága hitelekkel nem lehet a jövőben szolgáltatásokat fejleszteni, mert annak a költségeit bele kell építeni a szolgáltatások árába, ami a szolgáltatásokat fogyasztók versenyképességét rontja.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.