szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Obama-kormányzat nem hirdet országos moratóriumot a jelzálogadósok kilakoltatására, annak ellenére sem, hogy az utóbbi napokban több bankról bebizonyosodott, hogy szabálytalan papírok alapján hajtották végre az ingatlanok kisajátítását – közölte kedden Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője.

Gibbs szerint a moratórium ismét visszavetné az amúgy is nehezen magához térő ingatlanpiacot, mert nem várt következményei is lehetnek. Amerikában országszerte felerősödtek a kilakoltatások országos felfüggesztését követelő hangok. Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője, akinek a november 2-i félidei választáson kemény küzdelemben kell majd megvédenie mandátumát, maga is csatlakozott a kormánypárti honatyák azon csoportjához, akik azt követelik, hogy mind az 50 tagállamban függesszék fel a kilakoltatásokat.

A Bank of America, az Egyesült Államok legnagyobb jelzálog-hitelezője ideiglenesen országosan felfüggesztette a fizetésképtelenné vált adósok ingatlanának lefoglalását, több más pénzintézet pedig részleges moratóriumot hirdetett.

A bankok döntését megelőzően nyilvánosságra került, hogy több közülük szabálytalan kilakoltatási végzéseket küldött ki a bajba jutott jelzáloghiteleseknek, és ezeket sorozatban olyan "robot-aláírók" látták el kézjegyükkel, akik nem is ismerték az iratok tartalmát. Egy-egy tisztségviselőnek a dokumentumokra nyomtatott neve alatt nem egy esetben többfajta aláírás szerepelt.

Gibbs hangsúlyozta, hogy a kormányzat feltétlenül fellép annak érvényesítése érdekében, hogy a kilakoltatások csakis törvényes keretek között folyhassanak. Az amerikai államügyészek több mint kétharmada azt tervezi, hogy szerdán közös erővel lát neki a törvénytelen kilakoltatásokkal kapcsolatos panaszok kivizsgálásába. A Fannie Mae és a Freddie Mac állami óriás jelzáloghitelező 2000 szolgáltatótól kérte, hogy indítson belső vizsgálatot.

Az amerikai bankok az előzetes számítások szerint idén rekordmennyiségű, összesen 1,2 millió lakóingatlant foglalnak le, 20 százalékkal többet mint 2009-ben. A jelzálogválság a recesszió egyik legkézzelfoghatóbb jele Amerikában.

Az amerikai kormányra súlyos felelősség nehezedik, hogy intézkedéseivel nehogy újabb válságot robbantson ki az ingatlanpiacon. A 2007-2008-as globális pénzügyi válságot az robbantotta ki, hogy az olcsó hitelekkel megtámogatott jelzáloghitelesek fizetésképtelenné válása miatt kipukkadt az amerikai ingatlanbuborék.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

A jelzálogcsalások megint erőre kaptak

A jelzáloghitel-csalás – amely nem is olyan régen segített a mélybe rántani az amerikai, s közvetve a globális pénzügyi piacot – az új adatok szerint megint lábra kapott az Egyesült Államokban.

MTI Itthon

Újabb alkotmánymódosító javaslaton vitázhat a Ház

A jövő héten képnapos ülést tart az Országgyűlés, amely megkezdi egy újabb alkotmánymódosítási javaslat vitáját, és dönthet a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatról. A parlament július 19-én választja meg az új házelnököt, a két új alkotmánybírót és a tervek szerint dönt a közmédiumok szerkezeti átalakítását szolgáló törvényjavaslatról.

Bálint Csaba Itthon

Hajléktalanokat gyártunk – videó

A Fidesz április 15-ei közleményében leszögezte, hogy amíg a bajba jutott hitelfelvevők helyzetének rendezése érdekében megállapodás nem születik, addig a következő kormány fenntartja a kilakoltatási moratóriumot. Aki túlköltekezte magát, időt nyert tehát. A szociális lakásokban lakók helyzetéről viszont kevés szó esik, pedig ők is úsznak az adósságban, csak nem vettek fel milliós hiteleket.