szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mivel a jogszabályok szerint az önkormányzati büdzsé beterjesztése kizárólag a polgármester hatásköre, a tervezet visszavonása azt eredményezné, hogy Szegednek nem lenne 2011-es költségvetése - mondta a polgármester, amikor csütörtökön bemutatta a tervezetet a település legnagyobb adózói előtt.

Botka László szegedi polgármester visszavonná az önkormányzat költségvetési tervezetét, ha a közgyűlés legnagyobb frakcióját alkotó fideszes képviselők módosító indítványaikkal a büdzsét úgy alakítják át, hogy az a szocialista politikus álláspontja szerint a város számára káros lenne.

Hozzátette: ha nincs a városnak költségvetése, a belügyminiszter alkotmányossági vizsgálatot indítana a közgyűlés ellen, amely megnyitná a lehetőséget egy időközi választás előtt.

A február 25-i közgyűlés elé benyújtott költségvetési tervezett főösszege 67,286 milliárd forint. A főváros után a második legnagyobb önkormányzati büdzsé 32,631 milliárd forint működési és 34,655 fejlesztési kiadást tartalmaz majd, működési hiány nélkül.

Kirúgások, megszorítások

Az önkormányzatnak központi költségvetésből jutó normatív támogatások idén reálértékben 6 százalékkal 13,337 milliárd forintra csökkennek. A város ezért jelentős megtakarításokra kényszerül, és létszámleépítéseket hajt végre intézményeinél. A polgármesteri hivatalban például 14 köztisztviselőtől válnak meg, a dolgozói létszám 504 főre csökken majd - tudatta a polgármester.

Szeged a tervek szerint 2011-ben 14,5 milliárd forintot költ oktatásra, 1,5 milliárd forintot fordít a szociális, 3 milliárdot pedig a kulturális intézményei fenntartására - tette hozzá.

Botka László szerint a kormányzati politika és a 2011-es központi költségvetés a legnagyobb elvonást a szociális ágazatban eredményezte. Tavaly a városban 12 ezer embernek összesen 2,8 milliárd forintot fizetett ki az önkormányzat segélyként, ennek azonban csak fele származott a központi költségvetésből. Idén a kormányzati hozzájárulás 100 millió forinttal csökkent, a város saját forrásaiból ezt már nem tudja ellensúlyozni, ezért át kell alakítani, szűkíteni kell a segélyezés rendszerét.

Az önkormányzathoz befolyó iparűzési adó mértéke a tervek szerint ugyanannyi, 7,1 milliárd forint lesz, mint tavaly, annak ellenére, hogy a Szeviép Zrt. felszámolása önmagában 300-400 millió forint kiesést jelent - mondta a politikus. Szeged a tervezet szerint költségvetésének 2,2 százalékát - 1,5 milliárd forintot - fordítja majd adósságszolgálatra. 2011-ben 3,9 milliárd forintnyi új hitel felvételére készül az önkormányzat, az év végén 5,7 milliárd forint folyószámla hitele, valamint 17,3 milliárd forint hosszú lejáratú fejlesztési hitelállománya lesz Szegednek.

2011-ben Szegeden 13,7 milliárd forintnyi uniós beruházást hajtanak végre, ennek 84 százaléka pályázati forrás, melyek közül az elektromos tömegközlekedés fejlesztési projektet emelte ki Botka László. Az elkövetkező évek legnagyobb Szegeden megvalósuló fejlesztése a lézerközpont 65 milliárd forintos összköltségű beruházása lesz, amelyből 10 milliárdot fedez hazai forrás, ami egy „debreceni futballstadion” árával egyezik meg - fogalmazott a politikus.

Az M43-as autópálya Makóig tartó szakaszának megépülése lehetővé teszi a város belső közlekedésének újraszabályozását, teljes kamionstop azonban nem lesz, részben a célforgalom miatt, részben azért, mert a Tisza-Maros-szög néhány települése továbbra is csak Szegeden keresztül lesz elérhető.

A város 29 fős közgyűlésében egyik pártnak sincs többsége, a legtöbb - tizennégy - képviselő a Fidesz-KDNP frakciójában dolgozik. Ezért a polgármester bejelentette, amennyiben a módosító indítványok komoly károkat okoznának a városnak, visszavonja a költségvetés tervezetét.

Vállalhatatlan a költségvetés

Fenntarthatatlan pályára állítaná az önkormányzatot és hosszú távon finanszírozhatatlan pénzügyi helyzetet teremtene - mondta Póda Jenő gazdasági tanácsnok csütörtökön az MTI-nek. A fideszes politikus kijelentette, hogy Botka László szocialista polgármester állításával ellentétben a büdzsé tervezete 8,496 milliárd forint hiányt tartalmaz. A képviselő emlékeztetett arra, hogy a költségvetés koncepcióját a közgyűlés decemberi ülésén elutasította, s azt csütörtöki ülésén a pénzügyi bizottság többsége sem támogatta.

Póda Jenő "üres fenyegetésnek és politikai nyomásgyakorlásnak" tartja Botka László azon kijelentését, mely szerint a polgármester visszavonná a költségvetési tervezetet, ha a közgyűlés legnagyobb frakcióját alkotó fideszes képviselők módosító indítványaikkal a büdzsét úgy alakítják át, hogy az szerinte a város számára káros lenne.

A képviselő hangsúlyozta: "a Fidesz-KDNP érdekelt egy jó szegedi költségvetés elfogadásában".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!