szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meglepetésre hiánnyal zárt februárban a kínai külkereskedelem, ráadásul a 7,3 milliárd dolláros deficit hét éve a legnagyobb havi hiány. Utoljára tavaly márciusban volt deficites a kínai külkereskedelem.

Februárban az export csupán 2,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az elemzők 26,2 százalékot vártak. Az import ugyanakkor 19,4 százalékkal nőtt, igaz, ez a növekedés is jóval alacsonyabb, mint az elemzők által valószínűsített 32,2 százalék.

A piac csak 4,95 milliárd dolláros hiányt várt februárban, és a jelentős visszaesést - amelyet a kínai Holdújévvel kapcsolatos ünnepségek hatásának tulajdonítanak - mindenképpen átmenetinek értékeli. Ugyanakkor a hiány mértéke meglepte a pénzvilágot, és a hír az ázsiai tőzsdéken jelentős nyugtalanságot okozott. Az infláció és a gyorsabb jüanfelértékelésre irányuló külföldi nyomás enyhítése szempontjából azonban elemzők mindenképpen kedvezőnek értékelik a kínai külkereskedelem megtorpanását.

Az év első két hónapjában az export összesítve 21,3 százalékkal haladta meg a tavaly februári szintet, míg az import 36,0 százalékkal. Az első két hónap összesített mérlege 0,4 milliárd dollár hiányt mutat, szemben a tavalyi 15 milliárd dolláros havi átlagos többlettel.

Az idén csökkennie kell Kína külkereskedelmi többletének, a pekingi kormányzat belső fogyasztást és importot ösztönző intézkedései nyomán - közölte néhány napja a kínai kereskedelmi miniszter. Csen Tö-ming (Chen Deming) szerint a kormány kereskedelempolitikája az idén importösztönző, és az export stabilizálására törekszik.

Kína tavaly ismét a második helyre szorult Németország mögött a világ exportőreinek sorában, miután 2009-ben már megszerezte a vezető helyet. Tavalyi egész éves kereskedelmi többlete 190 milliárd dollár volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kell-e félnünk a nagy, gonosz kínai sárkánytól?

A kínai gazdasági expanzió sokakat megrémít, akik a fejlett országokban a munkahelyek tömeges elvesztését és egy olyan piaci verseny eljövetelét vizionálják, amelyben csak veszíthetünk. Frissen publikált kutatások azonban ellentmondani látszanak ennek.

MTI Gazdaság

Újra alapkamatot emeltek Kínában

A kínai központi bank (PBoC) a hétvégén ismét kamatot emelt, a jegybanki alapkamat így alig két hónap alatt már másodszor nőtt a világ második legnagyobb gazdaságát működtető ázsiai országban, ahol egyre nagyobb gond az infláció.

hvg.hu Gazdaság

Kínaiak építhetek konkurenciát a Panama-csatornának Kolumbiában

A Financial Times (FT) beszámolója szerint Kína tárgyalásokat folytat a Panama-csatornának alternatívát jelentő szállítási útvonal kiépítéséről, amely Kolumbia atlanti és pacifikus partját kötné össze, méghozzá vasútvonallal. Bogotában azt remélik, hogy a fejlemények segítenek az amerikai-kolumbiai szabadkereskedelmi megállapodás tető alá hozásában is.