szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 2002 és 2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló parlamenti albizottság szerint külön kell választani a Medgyessy- és a Bajnai-kormány, illetve a Gyurcsány-kormányok felelősségének kérdését, ugyanis amíg az előbbiek esetleges gazdaságpolitikai hibái nem alapoznak meg büntetőjogi felelősséget, az utóbbiak tevékenysége miatt ez felvethető. "A bíróság korábban kimondta, soha senki semmilyen költségvetési adatot nem hamisított meg" - reagált a bejelentésére a Gyurcsány Ferenc által alapított Demokratikus Koalíció.

A testület azt fogja javasolni, hogy megállapításaikat a költségvetési bizottság az általa elkészített jelentéssel együtt küldje meg az ügyészségnek.

Az albizottság szerdai ülésén fogalmazta meg azokat a megállapításokat, amelyek a jövő hétfőn a testület elé kerülő jelentés alapját képezik majd. Az erről szóló szavazás egyhangú volt, a szocialista Steiner Pál azonban nem vett részt benne.

Cser-Palkovics András, az albizottság fideszes elnöke azt mondta: a Gyurcsány-kormány költségvetési adatokat hamisított meg, ami az általa javasolt jelentéstervezet szerint felveti az államháztartási törvény és a közérdekű adatokra vonatozó jogszabályi rendelkezések megsértésének gyanúját, a hűtlen és a hanyag kezelés gyanúját, valamint az európai uniós források felhasználási szabályainak megsértését.

"A bíróság korábban kimondta, soha senki semmilyen költségvetési adatot nem hamisított meg" - reagált a bizottság bejelentésére a Gyurcsány Ferenc által alapított Demokratikus Koalíció (DK), amely szerint a "Fidesz-Jobbik-koalíció" Orbán Viktor politikájának bukásáról akarja elterelni a figyelmet azzal, hogy a 2002 és 2010 közötti államadósság-növekedés okait vizsgáló albizottság úgy foglalt állást: a Gyurcsány-kormányok tevékenysége miatt büntetőjogi felelősség vethető fel.

"A Fidesz-Jobbik koalíció ma ismét izzadságszagú erőlködésbe kezdett, hogy elterelje a figyelmet Orbán Viktor politikájának totális bukásáról. A cél érdekében most éppen Cser-Palkovics András szájával hazudtak egy  hatalmasat. Hogy az igazság mégse maradjon rejtve, kijelentjük: ahogy a bíróság korábban kimondta, soha senki semmilyen költségvetési adatot nem hamisított meg" - áll a DK ezzel összefüggésben kiadott közleményében. 

Mint írják, az államadósság növekedése az első Orbán-kormány osztogatásaival kezdődött, csúcsra pedig a második Orbán-kormány idejére ért, és az elemzők egyetértenek abban, hogy a tendencia jövőre folytatódik. Nem véletlen, hogy 2016-ra tolják ki hiteltelen alaptörvényükben korábbi, elszántnak hazudott vállalásukat az eladósodás megfékezésére - teszik hozzá.

Felvetették, hogy a Demokratikus Koalíció kezdeményezze büntető eljárás elindítását Orbán Viktor és Matolcsy György ellen amiatt, hogy a megvásárolt Mol-részvényeken eddig körülbelül 150 milliárd forintot buktak az adófizetők, illetve tegyen feljelentést azért, hogy kiderüljön, miért növekszik az államadósság, "miközben a Fidesz-kormány ellopta a magánnyugdíj-megtakarításokat?".

A DK szerint az Orbán-kormány alatt rekordra zuhant a forint árfolyama és rekordra nőtt az ország csődkockázata, valamint az államadósság mértéke is. Rosszabb a korrupciós index is, mint az  MSZP-SZDSZ-kormányok idején - folytatják, hozzátéve: ha Orbán Viktor újabb merényletre készül a magyar igazságszolgáltatás ellen, "inkvizíciós kísérletéhez" sok sikert kívánnak.

Az MSZP is reagált: a párt szerint "Orbán Viktor és emberei nem bírnak magukkal, nem tettek le arról a szándékukról, hogy politikai ellenfelüket, az MSZP-t minden eszközzel kiiktassák a hazai közéletből."  "A nyilvánvaló szándék, hogy a kormány tragikus gazdaságpolitikájáról eltereljék a figyelmet, ezúttal sem fog sikerülni" - tette hozzá a párt, amely közleményében azt írta, kiáll volt miniszterelnökei és pénzügyminiszterei mellett és visszautasít minden alaptalan vádaskodást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!