szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetgazdasági Minisztérium úgy véli, hogy - a gazdasági visszaesés ellenére - hazánk az adósság leépítésével és a deficit csökkentésével egy fenntartható pályára lépett. A gazdaság teljesítményének csökkenésével ugyanakkor államadósságunk nem csökken, erre már elemzők is felhívták a figyelmet.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) igyekszik szelektíven értelmezni a magyar gazdaságról napvilágra kerülő számadatokat - ez már nem első alkalommal történik. Csütörtök reggel a KSH közlése szerint a harmadik negyedévben éves szinten 1,5 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye, negyedéves szinten pedig 0,2 százalékkal zsugorodott a GDP.

Fenntartható a pálya, középtávon látszódni fognak a kedvező hatások

Az NGM válaszként közleményében azt írja, hogy hazánk nem tud elszakadni az alapvetően nemzetközi trendek által jelzett növekedési pályától. Ennek alátámasztására az Európai Unió (EU) és az eurózóna kedvezőtlen ipari teljesítményét említik, és Csehországot is példaként hozzák fel, mely "hasonló teljesítményt nyújt mint hazánk". Emellett azt is megjegyzik, hogy az EU-n belül 10 ország gazdasági teljesítménye visszaesett, néhány esetben úgy, hogy azzal párhuzamosan nem történt adósságcsökkentés sem.

A magyar GDP alakulása, 2007-2012 között, a 2012-es adat még csak az Európai Bizottság előrejelzése
Eurostat, hvg.hu

A közlemény végén az NGM leszögezi, hogy összességében az látszik az Eurostat adataiból, hogy az EU nem teljesít jól, ez egyrészt az elhúzódó adósságválságnak, másrészt a magas adósságállományoknak köszönhető. "Hazánk az adósság leépítésével és a deficit csökkentésével egy fenntartható pályára lépett, aminek rövid távon vannak növekedési áldozatai, de már középtávon látszódni fognak ezen szükséges lépések növekedésre gyakorolt kedvező hatásai" - fejti ki a minisztérium.

Érdekes adatértelmezés az NGM-ben

A közlemény érvelésével ugyanakkor több probléma is akad. Egyrészt rendkívül szelektíven értelmezi az adatokat. A régióból például csak Csehországot emelik ki, ezzel nem is lenne probléma, mivel a hasonló népességű közép-európai ország is rendkívüli mértékben a német exportlehetőségekre utalt (csakúgy mint Közép-Európa összes állama). A balti államok, Szlovákia, Lengyelország, Bulgária - vagyis a tágabb régió - ugyanakkor növekedést tud felmutatni. Legfőbb exportpiacunk, Németország - bár ott lassul a növekedés - is pluszban van.

A másik téma, melyet az NGM érint az az államadósság leépítése. Mint arra a Nomura friss elemzése is felhívta a figyelmet, a gazdasági visszaesés veszélyezteti az idei és jövő évi büdzsé számait is, és ebben az esetben a magyar államadósság-ráta sem indul csökkenésnek, beragad kicsivel 80 százalék alatt.

Az mindenképp elmondható, hogy az euróválság komoly hatással van a magyar gazdaság teljesítményére - és idén a mezőgazdaság sem muszikál olyan jól, mint tavaly -, ugyanakkor a szelektív adatértelmezés csak elfedi a helyzet megértését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!