szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyarok többsége bízik a jó szerencsében, mindössze a turisták 35 százaléka köt utasbiztosítást, pedig napi 300 forinttól már elérhetőek a legolcsóbb konstrukciók. A díjmentesen igényelhető Európai Egészségbiztosítási Kártya nem mindig elegendő, mert sok nyaralóhelyen nem találni a helyi társadalombiztosítóval szerződött orvost.

Holttest hazaszállítása Bécsből 600 ezer forint, a helikopteres mentés 3-5 ezer euró, combnyaktörés az Amerikai Egyesült Államokban 100-120 ezer dollár, beteg hazaszállítása külön géppel 12-25 ezer euró – sorolta Horváth Péter, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) utasbiztosítási bizottságának elnöke a legutóbbi sajtótájékoztatójukon. Ezeket a kiadásokat még az Európai Unió területén sem fedezi az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EEK) – írja Az én pénzem pénzügyi blog.

Az EEK nem nyújt fedezetet a legtöbb tagállamban elkért önrészre, ráadásul a nyaralóhelyeken leginkább csak magánorvosokat találni, és a helyi tb-vel szerződött szolgáltató sokszor nincs elérhető közelségben. Ha valaki Németországban infarktussal kerül kórházba, van kártyája és utasbiztosítása is, akkor a kórházak első körben szívesebben fordulnak az üzleti biztosítókhoz a térítésért, mint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz (OEP), mert így gyorsabban jutnak a pénzükhöz. Az utasbiztosítás térítése azonban jellemzően korlátos, így ha maximum 6 millió forintot fizet a biztosítón, de az ellátás többe kerül, akkor a fennmaradó rész az OEP téríti. Az OEP-nél ugyanis nincs felső határ, így nagyon jól jöhet az utasbiztosítás „kimerítése” esetén. A végső összegen sokszor osztozik a biztosító és az OEP. Az is előfordul, hogy a biztosító kifizeti a kórházi számlánkat, majd az OEP-től elkéri azt az összeget.

Utasbiztosítást már napi 300 forinttól lehet kötni. Az úti cél, a tartózkodási idő, repülős utazásnál az átszállások száma, a poggyász értéke és a külföldön végzett sportok határozzák meg a biztosítás végső árát. Indulás előtt érdemes alaposan tanulmányozni, hogy mire fizet és mire nem a biztosító. Az olcsóbb biztosítások azt a veszélyt hordozzák, hogy hozzá kell járulni egy esetleges kórházi számlához.

A bankkártyához automatikusan vagy külön díjért kapcsolt biztosítások is léteznek. Akad olyan pénzintézet, amelyiknél az éves díj ugyanannyi, mint máshol egy 8 napos utasbiztosítás, és a térítési összeg sem marad el.  

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!