szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Országa válogatja, hogy munkavégzés vagy – bizonyos feltételekkel – már az ott-tartózkodás is nyugdíjra jogosítja-e a külföldit, például a magyar állampolgárt.

Előbb-utóbb muszáj lesz tájékozódnia a fogadó ország nyugdíjszabályairól is annak a félmillió magyarnak, aki Matolcsy György – még nemzetgazdasági miniszterként tett – állítása szerint külföldön dolgozik. Hiszen majdani időskori ellátásukat befolyásolhatja, hogy külföldön is szereztek-e figyelembe vehető szolgálati időt. Ilyen szempontból a külföld három országcsoportra bontható: az elsőbe az Európai Gazdasági Térség országai (az EU-tagállamok, továbbá Izland, Liechtenstein, Norvégia) és Svájc tartoznak, a másodikba azok az országok, amelyekkel Magyarország kétoldalú szociálpolitikai, illetve szociális biztonsági egyezményt kötött, a harmadikba pedig minden más állam.

Az EU-ban nincs egységes nyugdíjrendszer, a jogosultság szabályozása nemzeti hatáskörbe tartozik; minden állam maga határozza meg például a nyugdíjkorhatárt, a nyugellátáshoz szükséges minimális biztosítási időt és a nyugdíj kiszámításának módját.

A magyar állampolgárok külföldi nyugdíjjogosultságáról a HVG e heti számában olvashatnak.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!