szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Növekszik a japán szén-dioxid-kibocsátás, mert az országban leállították az összes atomerőművet, és a kieső áramtermelést fosszilis tüzelőanyagok elégetésével pótolják. A gazdasági, kereskedelmi és iparügyi minisztérium eheti jelentése szerint 1,207 milliárd tonnának megfelelő szén-dioxid-kibocsátása volt Japánnak a 2013 márciusában lezárult pénzügyi évben.

A növekedés 2,8 százalékos az előző évhez képest, és több mint 14 százalékos az 1990-1991-es pénzügyi évhez képest, amit referenciának használnak a kiotói jegyzőkönyvben foglalt, szén-dioxid-kibocsátást csökkentő vállalások teljesítéséhez. A szén-dioxid-kibocsátás annyira megugrott, hogy éppen alatta maradt a rekordnak számító 2007-2008-as évnek, amikor 1,218 milliárd tonna volt a kibocsátás.

Mivel a nukleáris energia majdnem teljesen kiesett a japán energiatermelésből, megnőtt a földgáz és az olaj aránya. A földgáz felhasználásából származó energiatermelés 20 százalékkal növekedett, a kőolajéból származó 4,7 százalékkal.

A hírek szerint a japán szén-dioxid-kibocsátás csökkenése helyett még nőhet is a jövőben. A 2011-ben meghibásodott fukusimai atomerőművet működtető Tokyo Electric Power (Tepco) nyáron bejelentette, hogy három cég is új széntüzelésű erőműveket épít a vállalatnak.

A japán kormány tisztában van a környezetszennyezés problémájával, és már a fukusimai baleset óta azon dolgoznak, hogy újragondolják Japán energiapolitikáját. Motegi Tosimicu miniszter a héten úgy nyilatkozott, hogy decemberben teszik közzé a kormány első tervezetét az energiapolitika átalakításáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!