szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azt mondta a horvát gazdasági miniszter, hogy a Mol vagy befektet a rijekai olajfinomítóba, vagy kivonul az INA horvát társaságból.

Ha a szociáldemokrata koalíció kormányon marad a parlamenti választások után, a Mol Nyrt. magyar olajipari vállalat vagy befektet a fiumei (Rijeka) olajfinomítóba, vagy kivonul az INA-ból – mondta Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter csütörtökön az N1 kereskedelmi tévécsatornának adott interjújában. A kormány anélkül fejezte be mandátumát, hogy az INA–Mol ügyet megoldották volna, mert a Mol "nem fogta fel", hogy csak úgy dönthetnek a horvát olajipari vállalat jövőjéről, ha partnerként tárgyalnak – mondta a miniszter.

Vrdoljak arról is beszámolt, hogy elküldte a Molnak az új részvényesi szerződést, amelyre eddig még nem érkezett írásbeli válasz. Az ügyet azért nem feszegették eddig, mert nem akartak belőle kampánytémát csinálni. "Már minden készen áll, csak azt várjuk, hogy vége legyen a választásoknak" – közölte. 

Túry Gergely

Újságírói kérdésre, mit szól ahhoz, hogy Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója Ausztriába utazott, miközben a neve még mindig szerepel a nemzetközi rendőri szervezet (Interpol) körözési listáján, Ivan Vrdoljak azt válaszolta: Hernádi egyáltalán nem áll érdeklődése középpontjában, arra megvannak a megfelelő szervek, hogy reagáljanak, számára fontosabb az INA-ban dolgozó emberek és a vállalat jövője. A sziszeki olajfinomítóval kapcsolatban azt mondta: "a Mol célja, hogy kitermelje a horvát olajat, majd eladja nekünk a származékokat, de ezt nem fogjuk megengedni". 

A miniszter úgy vélte, hogy sem a sziszeki, sem a rijekai finomítóba nem akar befektetni a Mol. "Egy azonban biztos, ha a választások után kormányon maradunk, vagy befektetnek a rijekai finomítóba, vagy mehetnek az INA-ból" – szögezte le. A miniszter szerint a Mol megbizonyosodhatott már arról, hogy vele nem lehet packázni. 

Vrdoljak úgy ítéli meg, hogy a magyar olajipari cég megsemmisíti a vállalatban lévő tudást és tapasztalatot, további csökkenti az ott dolgozók fizetését, ami miatt azok elhagyják az INA-t. "De ezek az emberek tulajdonosok is egyben" – hívta fel a figyelmet. Eladhatják részvényeiket a horvát államnak, de akár egy új befektetőnek is – húzta alá. 

Horvátországban november 8-án lesznek a parlamenti választások, az INA ügye pedig folyamatosan előkerül a különböző politikai viták során. Nincs olyan párt vagy jelölt, amelyik ne próbálta volna meg saját hasznára fordítani az INA-Mol körüli vitát. Utoljára Kolinda Grabar-Kitarovic államfő magyarországi látogatása váltott ki nagy visszhangot ebben a témában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!