Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Financial Times: Egyre nagyobb gondot okoz a munkaerőhiány Közép-Európában

A lap szerint a hiány egyes vállaltoknál a termelést is korlátozhatja, és már most „dühödt marakodást” eredményez a régió országai között

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Financial Times: Egyre nagyobb gondot okoz a munkaerőhiány Közép-Európában

A közép-európai gazdasági helyzetről közölt cikket a Financial Times. A londoni gazdasági napilap előrejelzése szerint a térség gazdasága továbbra is jól teljesít majd, de a munkaerő-kínálati kapacitás már a határaihoz közelít. Az Eurostat adatai szerint az elmúlt hónapokban a magyar iparvállalatok 86,6 százaléka jelezte, hogy a következő negyedévben a munkaerőhiány már termelésüket is korlátozni fogja.

A közép-európai térségben ez a legmagasabb arány: Lengyelországban az ipari cégek 49,7 százaléka, Csehországban 43,2 százalékuk tett közzé hasonló előrejelzést. Az elemzés szerint emiatt a térségben

dühödt marakodás alakult ki a munkaerőért.

A Financial Times szerint a munkaerőhiányban szerepet játszanak a térség demográfiai folyamatai is: ezeknek az országoknak a népessége ugyanis folyamatosan csökken, ami egyre inkább kihat minden ágazatra. A lap idéz egy ENSZ-előrejelzést, amely szerint Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia összesített lakossága a tavalyi 64 millióról 2050-ig 55,6 millióra, hozzávetőleg 13 százalékkal csökken.

A lap a munkaerőhiánnyal kapcsolatban megkérdezte Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki azt hangsúlyozta: a kormányzat nem kíván bevándorlókat alkalmazni sem a demográfiai, sem a munkaerőpiaci helyzet megoldására.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?