szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az üzletember szerint a Huawei beengedése egyenes út a zsarolás és a szabotázs felé.

Sem az európai közvélemény, sem az európai politikai és üzleti vezetők nem értik meg, mekkora fenyegetést jelent a számukra Hszi Csin-ping Kínája – írja a müncheni konferenciára időzített, a Project Syndicate-en megjent írásában Soros György. A magyar származású üzletember a kínai elnököt olyan diktátornak nevezi, aki a legújabb csúcstechnológiát felhasználva igyekszik totális ellenőrzést gyakorolni a kínai társadalom felett. Az európaiak elsősorban fontos üzleti partnert látnak a kínaiakban, ám nem értik meg, hogy Hszi olyan rendszert hozott létre, amely szembemegy az Európai Unió alapértékeivel - írja.

Soros kritizálja Boris Johnson brit miniszterelnököt is, aki – miközben eltávolodik az EU-tól – egyre szorosabb kapcsolatokat akar kiépíteni Pekinggel. Az üzletember szerint a Trump-adminisztráció – ellentétben magával az amerikai elnökkel – jobban kezeli a kapcsolatokat Kínával. Eközben Donald Trump, bár keménynek látszik, alkudozik a pekingi vezetéssel, a látszólag kitiltott Huawei pedig számos felmentést kapott.

Ami a techóriást illeti, Soros megjegyzi: alapításakor a cél az volt, hogy az addig importált technológiákat maguk fejlesszék ki, ami maradéktalanul sikerült, ám Hszi Csin-ping hatalomra jutása után a cég is a kommunista párt hatalma alá került, főleg a 2017-ben elfogadott hírszerzési törvény miatt. Nem sokkal ez után Lengyelországban kémkedés miatt indítottak eljárást a cég alkalmazottja ellen – emlékeztet Soros, hozzátéve, Európa számára nem a kémkedés a legnagyobb veszély: „a kínai technológiát bevonni az európai kritikus infrastruktúrákba egyenértékű azzal, hogy megnyitják az utat a zsarolás és a szabotázs felé”.

Mindez látszólag nem világos az uniós tagországok vezetői és az ipari vezetők számára, főleg Németországban – írja Soros, aki szerint ahelyett, hogy az EU és az USA, vagy csak Európa hasztalanul próbálja letörni a Huawei dominanciáját, inkább arra kellene koncentrálniuk, hogy az európai Ericssont és Nokiát a kínai cég versenytársává tegyék.

Ez azonban nem elég: az üzletember szerint az uniós vezetők, amikor szeptemberben Lipcsében találkoznak a kínai elnökkel, tálcán kínálják fel neki a politikai győzelmet, hacsak nem vonják felelősségre az emberi jogok eltiprása miatt.

A kínai vezetés hatalmát azonban csak a kínai nép tudja megtörni – hangsúlyozza Soros, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy a koronavírus rossz kezelése annyira látványos volt, hogy azt a pekingi vezetésnek is el kell ismernie. Az Európai Uniónak pedig nem szabad segítenie ennek a vezetésnek a politikai túlélését.

(Project Syndicate)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!