szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A koronavírus-járvány mellékhatása.

A koronavírus elleni háború hosszú lesz - ezt már minden polgárnak észre kellett vennie a Hongkongban, ahol a közszükségleti cikkekből is egyre nagyobb hiány alakul ki. Míg Kínában ez nem számít óriási újdonságnak, az egykori brit gyarmaton megdöbbenti a fogyasztói társadalom polgárait. Valóságos beszerzési pánik uralkodik, mert az emberek azt hiszik, hogy hónapokig elhúzódhat a vírus válság - számolt be a londoni Guardian helyi tudósítója, aki szerint a helyzet olyan, mint a Szovjetunióban a bukás előtt: hosszú sorok kígyóznak a boltok előtt, hogy a legalapvetőbb hétköznapi élelmiszereket és háztartási cikkeket beszerezzék.

A rizs például, amely Hongkongban is mindennapos fogyasztási cikk, egyre inkább hiányzik. Sok szupermarketben már jegyrendszer működik, vagy annak bevezetését tervezik. A szocialista Kínában ez évtizedekig fennállt, de Hongkongban ez is újdonságnak számít.

Nem működik a piac? De igen, csakhogy minden sokkal lassabban megy, mint a normális időben, mert a helyi kormányzat ellenőriz mindent. Hús és zöldség például bőven van, de a rizs már elfogyott.

Papíráru is minden műfajban megtalálható, de vécépapír nincs. A polgárok ugyanis készleteket halmoznak fel a nehéz időkre. És nem csak vécépapírból van végzetes hiány, de olyan vegyszerekből is, amelyekkel fertőtleníteni lehet a lakásokat.

A kormányzat igyekszik megnyugtatni az ideges polgárokat: 13 ezer tonna rizs van a raktárakban. A baj az, hogy kevesen hisznek nekik: "Egy szavukat sem hiszem"- mondta egy 65 éves asszony a Guardian tudósítójának. Már egy órával nyitás előtt beállt a sorba, hogy rizshez jusson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!