szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elállt a kormány a Diósgyőri vár rekonstrukciójának másfél milliárd forintos pályázatától, aminek a kivitelezést elindító támogatói nyilatkozatát két hónappal ezelőtt írta alá a Miniszterelnökség. A várfejlesztést korábban még tízmilliárdos pluszpénzzel is támogatta a kormány, ez egyelőre nincs veszélyben.

Eláll a kormány attól a másfél milliárd forintos pályázati támogatástól, amit még 2016-ban nyert a miskolci önkormányzat a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.-vel közösen. 2017-ben a támogatói szerződést írták alá, két hónappal ezelőtt pedig a közbeszerzést elindító nyilatkozatot is kiadta a Miniszterelnökség. A Magyar Közlönyben az nincs benne, hogy miért gondolta meg a kormány, de a miskolci önkormányzat által kiadott közleményben az áll, hogy a projekt jelentős csúszása miatt már nem látja a kormányzat megvalósíthatónak a beruházást. Miskolcon az ősszel megválasztott ellenzéki vezetés apait-anyait beleadott, hogy eltolják a startig a fejlesztést, most az utolsó pillanatban hiúsul meg a program.

Egy GINOP pályázat támogatási szerződéstől áll el a kormány, és azt is bejelentették, hogy a pénzt átcsoportosítják, ennek egy részét a Nemzeti Kastélyprogramban szereplő másik három projektre szignálják, így pluszpénzt kap a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, a tatai Esterházy-kastély, és a Nádasdy-kastély, a maradék pénzt a program keretéhez csapják. A miskolci önkormányzat csalódott, mert a közel 16 milliárdos programnak ez ugyan egy kisebb része, de a várrekonstrukció így nem valósulhat meg maradéktalanul. A város szerint a befektetett munka is kárba vész, hiszen éppen az új városvezetés vitte el a másfél milliárdos projektet addig, hogy már márciusban a kivitelezés is megkezdődhetett volna.

Két éve még tízmilliárd forint pluszt tolt bele a kormány a diósgyőri fejlesztésbe

A Diósgyőri vár rekonstrukciójának első ütemét még 2014-ben lezárták, akkor újult meg a vár belső része. Ezt követően merült fel ennek folytatása, 2016-ban egy másfél milliárd forintos GINOP pályázat keretében tervezték a komplexum további két ütemben való fejlesztését, ezúttal a külső vár rekonstrukcióját tervezték. Majd 2018 decemberében biztosított a kormány további 10 milliárd forintot úgy, hogy a pénzt 2019–2020–2021-ben, három részletben kaphatja meg a konzorcium. A Modern Városok Programban egy széles körű turisztikai centrum fejlesztését tervezik, ami túlmutat a belső után, a külső vár rekonstrukcióján is, illetve ez utóbbin nem, mert a mostani döntésével ezt nem támogatja az állam.

Tavaly ősszel fordult a kocka Miskolcon, az önkormányzati választásokon nem a kormánypárt lett a befutó. Most az sejthető, hogy ebben a gigafejlesztésben nem kíván a kormány az ellenzéki Miskolcnak lapot osztani. Április 15-én miniszterelnöki biztossá nevezték ki Kiss János miskolci fideszes képviselőt, aki az előző ciklusban az alpolgármesteri posztot is betöltötte. A Hivatalos Értesítő szerint Kiss feladata lesz miskolctapolcai fürdő és strandfejlesztések felügyelete, koordinálása, ami ugyan a várrekonstrukción kívül eső projekt, de mégis arra utal, hogy a kormány eltávolítaná az önkormányzatot a turisztikai projektektől.

Szupergyorsan gondolta meg magát a kormány

A 15 milliárd forintot meghaladó csomag másfél milliárdos szeletének, éppen tavaly év végére zárult le a közbeszerzése, a beruházás elindításának már csak technikai feltételei voltak. Január végén a helyi tévének az önkormányzati cég részéről megbízott projektmenedzser, Lengyel Katalin azt nyilatkozta, már márciusban elindulhat a beruházás, annyi változás a korábbi tervekhez képest lesz, hogy nem lesz víz a várárokban, mivel a vízművel egyeztetve arra jutottak, nem volna szerencsés a vízbázisból kivonni azt a forrást, amellyel az árkot feltöltötték volna. Itt jegyezzük meg, hogy a vezetőváltás után, az új, ellenzéki polgármester bejelentette, hogy igyekeznek szakmai csapatukkal átvizsgálni a projekteket, közbeszerzéseket, hogy csak azok és úgy valósuljanak meg, amelyek és ahogy valóban szükségesek. Időközben ezekről egyeztettek a felek, itt még nem volt arról szó, hogy meghiúsulhat ez a projekt.

Rejtély

„Most fizetjük meg az elvesztegetett évek árát” – írja a miskolci önkormányzat közleményében. Azt rejtélyesnek találják, mi történt a fejlesztésekkel az előző városvezetés időszakában, hiszen Miskolcon a Területfejlesztési Operatív Programok pályázatainak is csupán a 18 százaléka teljesült, míg más településeken ezek már nagyjából a hatvanszázalékos megvalósultságnál tartanak. Szerintük ideje volna, ha a korábbi vezetés bocsánatot kérne az elvesztegetett pályázatok miatt.

A Magyar Közlönyben megjelent döntés azért is különösen fájdalmas számukra, írják közleményükben, mert a turizmust érinti. Azt az ágazatot, amit a koronavírus-járvány a legsúlyosabb helyzetbe hozott, amely ágazat kéréseit ők is tolmácsolták a kormányzat felé. „A projektelem csak a teljes várfejlesztés egy kisebb része, azonban ennek kiesése veszélyeztetheti a felújításnak az eredeti tervek szerinti megvalósulását” – zárja közleményét a miskolci önkormányzat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!