szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A nyugdíjmegtakarítás tizedét bárki kiveheti most - így döntött a chilei parlament. Az alapkezelő irodái előtt óriási sorok alakultak ki.

Hosszú sorok álltak a chilei fővárosban a nyugdíjalap-kezelő szerv irodái előtt, mivel egyelőre nem kaptak megfelelő tájékoztatást arról, miként szerezhetnek érvényt a legújabb jogszabálynak, amely szerint az állampolgárok kivehetik nyugdíj-megtakarításuk tíz százalékát.

Sebastián Pinera chilei elnök pénteken aláírta a törvényt:

az állampolgárok még nyugdíjba vonulásuk előtt egy alkalommal kivehetik az országos nyugdíjalapba eddig befizetett megtakarításuk tíz százalékát,

hogy ezzel is segítsenek a koronavírus-járvány miatti gazdasági krízisben.

Annyit tudnak már a lakosok, hogy csütörtöktől lehet megkezdeni a pénzek kivételét, az viszont sokaknak gondot okoz, hogy először ezt csak elektronikus úton tehetik meg. Hétfőn azért járultak sokan a hivatalokhoz, mert sok embernek nincs internethozzáférése, de sürgősen szüksége volna a pénzre.

A hatóságok azt kérik az emberektől, hogy akinek nincs égetően szüksége a pénzre, az még várjon, egy teljes évig fel lehet azt venni.

Chilében magán-nyugdíjpénztári rendszer van érvényben, a nyugdíjalapokba minden hónapban a fizetés 10 százalékát kell befizetni.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Járvány a radar alatt - így pusztít a koronavírus ott, ahova senki nem néz

Azt, hogy mekkora károkat okoz a koronavírus Európában és az Egyesült Államokban, senkinek nem kell bemutatni. De a járvány ugyanúgy ott van olyan országokban is, amelyeknek szinte esélyük sincs arra, hogy bekerüljenek a hírekbe. Van, ahol az egészségügy rémes helyzete miatt kell küzdeni, máshol a gazdasági kitettség okoz jókora károkat, és az is kiderül ilyen helyzetben, ha az állam képtelen ellátni a feladatait.