szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróság korábban elrendelte a Samsung környezethasználatának megtiltását, ami a kezdeményező civilek szerint a gyár működésének felfüggesztését jelenti. A kormányhivatal szerint azonban a döntés nem a gyár bezárását, hanem egyes tevékenységek korlátozását írja elő.

Miután a Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace által szervezett tüntetés véget ért a gödi Samsung-gyárnál, az LMP, a Momentum és a Párbeszéd képviselői és aktivistái a helyszínen maradtak, és lezárták a létesítmény bejáratához vezető utat – derül ki Bedő Dávidnak, a Momentum frakcióvezetőjének élő bejelentkezéséből.

A politikus ebben arról beszélt, hogy a gyár környezethasználati engedélyét egy bő hónappal ezelőtt megvonták, ennek ellenére úgy működik tovább, mintha mi sem történt volna, a hatóságok és a kormány pedig semmit sem tesz az ügyben. „Teljesen abszurd az, hogy Magyarországon úgy üzemelhet egy gyár, hogy nincsen környezethasználati engedélye. Ilyen semelyik másik nyugati országban nem történhet meg” – jelentette ki, hozzátéve: az engedélyt azért vonta vissza a bíróság, mert többször előfordult, hogy súlyosan környezetkárosító anyagokat bocsátott ki, amelyek beszivárogtak a talajvízbe.

Az első fokon eljáró bíróság április 23-án megalapozottnak találta a hozzá forduló Göd-ÉRT Egyesület kérelmét, és elrendelte a gödi Samsung-gyár környezethasználatának megtiltását. A civilek a gyár tavaly decemberben kiadott környezethasználati engedélyét támadta meg, és azt kérte, hogy amíg a per tart, addig ne legyen hatályos az engedély, ez utóbbi kérésnek tett eleget a bíróság. A Göd-ÉRT arra hivatkozott, hogy a gyár működése sem a magyar, sem az európai környezetvédelmi előírásoknak nem felel meg. A bíróság erről akkor még nem mondott véleményt, azt viszont kimondta: ha a perben bebizonyosodna a káros környezeti hatás, „akkor változhat a beruházás engedélyezhetősége”, ezért amíg nem ér véget a per, addig nem hatályos a környezethasználati engedély. A civil szervezet ebből azt olvassa ki, hogy a hatóságnak el kellene rendelnie, hogy az üzem működését függesszék fel. Ezért levélben szólították fel a megyei kormányhivatalt és a Samsungot is, hogy állítsák le a gyárat, ez azonban nem történt meg.

Szerda este közleményt adott ki az ügyben Pest Vármegyei Kormányhivatala ezzel a címmel: „A bíróság nem a gyár bezárását, hanem egyes tevékenységek korlátozását írja elő, amelyet a kormányhivatal vizsgál”.

Eben azt írták, hogy „a bíróság döntése a sajtóban megjelent hamis állításokkal ellentétben nem azt jelenti, hogy a gyár teljes működését fel kell függeszteni, hanem azt, hogy azokat a tevékenységeket kell a vállalatnak korlátozni, amelyekhez egységes környezethasználati engedély szükséges. Így elsődlegesen az üzemben jelenleg összesen legfeljebb 50 MWth névleges hőteljesítménnyel üzemeltetheti a kazánokat, a működését erre a szintre kell korlátozni, valamint más tevékenységek mértékét is az egységes környezethasználati engedély nélkül végezhető szintre kell csökkenteni”.

A kormányhivatal jelezte, hogy a vállalkozás köteles betartani a bíróság döntését, amit ők folyamatosan figyelemmel kísérnek. „Szükség esetén a kormányhivatal a jogszabályi keretek között fellép, azonban az egységes környezethasználati engedélyhez nem kötött működés korlátozására a kormányhivatalnak a bírósági végzés alapján sincs jogi lehetősége.”

Felhívták a figyelmet arra, hogy a bíróság nem döntött érdemben a kormányhivatal által decemberben kiadott, szigorú környezetvédelmi előírásokat tartalmazó engedélyről, nem semmisítette meg, hanem az alkalmazhatóságát a folyamatban lévő közigazgatási per végéig elhalasztotta.

„A kormányhivatal által decemberben kiadott egységes környezethasználati engedély a gyár számára több pont- és zajforrás tekintetében a korábbinál szigorúbb határértékeket vagy korlátozást állapított meg. A bíróság döntése átmenetileg ezeket a szigorításokat is hatályon kívül helyezte” – fűzték hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!