szerző:
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha megfejtjük, hogyan tanul egy macska, megváltoztathatjuk vagy átalakíthatjuk a viselkedését, csökkenthetjük az őt érő stresszt, egészségesebb és boldogabb életet biztosíthatunk neki.

A pillanat öröme

Természetes kíváncsisága, ösztönei és érzékei révén a macska megérti, mi zajlik a környezetében, és minden változásra felfigyel. Nem emészti magát sem a múlton, sem a jövő miatt.

Asszociáció révén tanul

Amikor egy tárggyal, személlyel, állattal vagy helyzettel találkozik, agya megjegyzi az átélt érzelmet és a találkozás kimenetelét. Ha újra átéli a szituációt, már tudja, mire számíthat – így kerülheti el azt, amit veszélyesnek ítél, vagy így megy elébe annak, amit viszont hasznosnak.

Számít az első benyomás

Van, amikor többször kell ismétlődnie az élménynek, hogy bevésődjék, máskor bőven elég, ha a macska egyszer átéli (ez általában rossz tapasztalat). Nem ritkák a negatív asszociációk, főleg a hordozó láttán. Viszont ha meghallja a ház előtt megálló autónk hangját, az pozitív képzettársítást jelent, mert bízvást számíthat rá, hogy hamarosan enni kap.

Új asszociációk tanítása

Megkönnyíthetjük a kismacska későbbi életét, ha fokozatosan hozzászoktatjuk a stresszhelyzetekhez, és jutalmazzuk a kíváncsi, nyugodt viselkedést. A felnőtt macskában is pozitív asszociációkat alakíthatunk ki, ha az általa jelenleg kellemetlennek tartott élményt (pl. a kikefélést) új, kellemes tapasztalattal párosítjuk.

Pozitív megerősítés

HVG Könyvek

A macska hamar negatív képzeteket társít hozzánk, ha rosszul bánunk vele. Ha a jelenlétünkben fél és szorong, nem tud majd új ismereteket befogadni, nem lehet motiválni, és lepereg róla, amire kérni szeretnénk. Akár egy hangos szóval is a lelkébe gázolhatunk.

Sokkal hatékonyabb az a megközelítés, hogy a jó viselkedést jutalmazzuk, a rosszról pedig nem veszünk tudomást.

A macska tanításának előnyei

A macska is idomítható (sok olyan módszer náluk is beválik, amelyet kutyáknál, sőt kisgyerekeknél használunk). Számunkra az idomítás szórakoztató elfoglaltság, a cica pedig tornáztatja közben az agyát, tehát mindketten csak nyerünk vele. De a legfontosabb, hogy csökkenthetjük a stresszt általa, és változtathatunk a macska nemkívánatos szokásain.

A fenti cikk a Mi jár a macskám fejében? című könyv szerkesztett részlete. Miért nem bírja elviselni a macskám a csukott ajtókat? Mit tegyek, ha dagasztani kezd az ölemben? Hogyan szoktassam le arról, hogy terrorizálja a kutyákat? Jo Lewis díjnyertes brit állatorvos könyvében a legújabb macskapszichológiai kutatásokra támaszkodva értelmezi a macskák kommunikációját. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!