szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gondolja át az étrendjét és az életmódját, valamint azt, hogy min tud változtatni! Szerkesztett részlet a Bél című könyvből.

Változatos étrend, egészséges bélrendszer

• Törekedjünk a kiegyensúlyozott és változatos, teljes értékű ételekből álló étrendre, amellyel biztosíthatjuk az összes makro- és mikrotápanyagot.

Mindent mértékkel! Ha ritkán és kis mennyiségben fogyasztjuk őket, az olyan ételek, mint a vörös hús, a sütemények és az édességek is az étrend részei maradhatnak.

• Ha bélbetegségünk van (például IBS vagy cöliákia), vagy kitűztünk egy célt (például hogy lefogyunk), akkor érdemes dietetikussal konzultálni, aki személyre szabott tervet állíthat össze.

• Bizonyos csoportok számára ajánlott lehet a vitaminok vagy ásványi anyagok pótlása, és a háziorvos vizsgálatokat írhat elő a megfelelő szintek biztosításához.

Káros szenvedélyek, komoly következmények

• Az alkohol és a dohányzás nemcsak károsít bizonyos szerveket, így a nyelőcsövet, a gyomrot és a májat, hanem növelheti a bélrendszer rákos megbetegedéseinek kockázatát is, vagy súlyosbíthatja a már meglévő emésztőrendszeri betegségek tüneteit.

• A kokain csökkentheti a bélrendszer vérellátását, ami a bélszövetek elhalásához vezethet.

• Az e-cigaretta vagy vaping olyan kémiai összetevőket szabadíthat fel, amelyek hatással vannak a bélgátra, és gyulladást okozhatnak.

A hidratáltság az egészséges emésztés kulcsa

• Az Eatwell útmutató napi 6–8 pohár folyadék fogyasztását javasolja. Aki várandós, szoptat, meleg környezetben él vagy dolgozik, többet izzad, sportol, beteg vagy betegségből lábadozik, annak több folyadékra lehet szüksége.

• A hidratáltság fenntartásához a legjobb a sima víz, de a gyümölcsök és zöldségek is segíthetnek. Ha túl sok cukros vagy koffeintartalmú italt iszunk, fokozódhat a dehidratáltságunk. A hidratáltsági szintet jól mutatja a vizelet színe: minél sötétebb, annál dehidratáltabb a szervezet.

Az alvás és a bélrendszer kapcsolata

• Az alvási ritmus megváltozása hatással lehet a bélmikrobiotára: csökkentheti a mikrobiális sokféleséget, és változásokat idézhet elő az immunrendszerben.

• Egy 2023-as kutatás szerint, ha a hétköznapi és a hétvégi alvásmennyiség között akár csak 90 perces különbség van, az módosítja a mikrobiótát. Igaz, ez a hatás részben a megváltozott ételválasztásnak és a módosult étvágynak is betudható.

• Fordítva, a bélmikrobióta összetételének bizonyos változásai szintén hathatnak a cirkadián ritmusra és az alvás minőségére.

Mozgással az egészséges bélrendszerért

• A testmozgás nemcsak a bélmozgást segíti, hanem a bélmikrobiótát is támogathatja. Egyes kutatások szerint testmozgás hatására a bélmikrobióta populációja a jobb baktériumcsoportok javára változik, függetlenül az étrendtől. Más kutatások pedig a rövid szénláncú zsírsavak számának növekedését mutatták ki, amelyek csökkenthetik a gyulladásokat, így kedvezően hatnak különböző gyomor-bél rendszeri problémákra.

Otthoni tesztek: hasznos segítség vagy pénzkidobás?

• Számos olyan otthoni teszt létezik, amely ujjbegyszúrással sok mindent kimutat, többek között ételallergiát és -érzékenységet, míg más tesztek székletmintából állapítják meg a mikrobióta összetételét. De hozzá kell tenni: számos szakmai társaság ellenjavallja ezeket a teszteket a lehetséges pontatlanságok és hamis pozitív eredmény miatt, amely alapján a felhasználók azt hihetik, valamilyen betegségben szenvednek, holott nincs így.

Bél
HVG Könyvek

• Néhány otthoni béldaganatszűrő teszt viszont ajánlott. Ezek segítenek kimutatni a székletben lévő vért és/vagy rákra utaló DNS-t. Bár ezek a tesztek kényelmesek lehetnek, a nem invazív otthoni teszteknek még mindig vannak korlátai. A rákot megelőző sejtnövekedést például nem képesek pontosan lokalizálni és eltávolítani a diagnózis felállításakor, ami a kolonoszkópiával lehetséges lenne.

A fenti cikk Austin Chiang Bél című könyvének szerkesztett részlete. Hogyan hozzuk rendbe az emésztésünket? Milyen kapcsolatban áll a bélrendszer az aggyal, a bőrrel és az immunrendszerrel? Milyen tápanyagokra van szüksége a szervezetünknek az egészséges működéshez, és milyen problémákat okozhatnak az adalékanyagok? Többek között ezek is kiderülnek a kiadványból, amelyet itt rendelhet meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!