szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ez EU-csatlakozástól várt keresletbővülés elmaradt, ennek ellenére az év hátralévő szakaszában az ingatlanforgalmazók 8–11,4 százalék közötti áremelkedésre számítanak.

Az EU-tagság nem gyakorolt érzékelhető hatást az ingatlan-keresletre – írja a Világgazdaság az Ecostat gazdasági kutatóintézet jelentésére hivatkozva. Ennek ellenére folytatódik az árnövekedés az ingatlanpiacon. Az új építésű ingatlanok árai várhatóan 7-11 százalékkal emelkednek az év hátralevő részében - írja a lap. Ennek hátterében az építőanyagáraknál idén várhatóan magas, 11,4 százalékos, a munkaerőköltségek terén alacsonyabb, 8 százalékos növekedés áll.

A kínálati ár legnagyobb mértékben az új építésű logisztikai ingatlanok és az A kategóriás irodák esetében bővül az előrejelzések szerint. A lakossági ingatlanvásárlással kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Az építési telkek esetében optimisták, a használt lakások, házrészek és üdülőingatlanok esetében borúlátóak a kereskedők.

A nem lakossági ingatlanvásárlók esetében kismértékű keresletnövekedéssel számolnak az új és használt lakások, az építési telkek, az ipari, valamint a kereskedelmi és szolgáltatóépületek piacán. Erőteljes keresletcsökkenést az üdülőingatlanoknál, kisebb kereslet-visszaesést a használt lakóházaknál valószínűsítenek. Ezen belül, a fővárosi és az agglomerációs területeken, valamint a megyeszékhelyeken megugorhat a lakossági kereslet, ez azonban nem terjed ki az üdülőkre, illetve a vidéki városokban lévő lakásokra, s még kevésbé a községekre – írja a Világgazdaság.

A gazdasági fellendülés miatt leginkább a fővárosban és környékén várható, hogy a nem lakossági szektor vásárlásai nőni fognak, és a megyeszékhelyeken is a keresletnövekedés lesz a jellemző. Budapesten és vidéken is a kis lakások és a társasház építésére alkalmas telkek lesznek a legkelendőbbek - idézi a lap az Ecostat jelentését.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!