szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyetemvezetés arra kéri az oktatói kart, fizetése egyhatodáról mondjon le. A bérmegtakarítást fizetés nélküli szabadságolással oldanák meg.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek semmiféle tartaléka nincs, és ha az egyetemnek köztartozása lenne, elesne a pályázati lehetőségektől, amivel megbénulna a tudományos élet - mondta Klinghammer István, az egyetem rektora.

"Természetes reakciónak tekinthető, ha az oktatói gárda nem saját létszámának csökkentését, hanem a jogilag talán egyetlen járható bérmegtakarítást, az önkéntes fizetés nélküli szabadságot választja azokon a napokon, amikor nincs egyetemi órája" - mondta Klinghammer István. Ez három hónapban 10-10 nap fizetés nélküli szabadságot jelentene. "A szeptember 27-i egyetemi tanácsi ülésen közös gondolkodásra kérem kollégáimat."

Arra az eshetőségre, ha kormánybiztost neveznének ki az intézmény élére, az azonnali létszámleépítést eredményezne. Az ELTE nem akarja professzorait elveszíteni. Lehetőségként az is felmerült, hogy ne vegyék fel a 13. havi keresetet, ezt azonban nem lehet megtenni - mondta Rák György gazdasági igazgató.

Az intézmény 30 ezer hallgatója közül 18 ezren államilag finanszírozott képzésben tanulnak, s 10-12 ezer a költségtérítéses diákok száma. Arra a felvetésre, hogy az általuk befizetett költségtérítés nem enyhít-e a helyzeten, elmondta, ez a pénz elmegy az oktatásukra, képzésükre.

A gazdasági igazgató a lehetséges megoldások között említette még a lágymányosi egyetemváros egy ingatlanának és egy Rákóczi úti ingatlannak az értékesítését. Október közepére kiderül, hogy a meghirdetett magánbefektetői beruházást e két helyen meg lehet-e valósítani, ha nem, eladják a két ingatlant. Az egyetem ettől 1,5-2 milliárd forintos bevételt remél.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!